Kompleks katsayılı split ve yarı kuaterniyonların matris temsilleri
Matrix representations of complex coefficient split and semi quaternions
- Tez No: 495327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma beş bölüm ve bir ek bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti ve tezin amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde, reel kuaterniyonlar, kompleks kuaterniyonlar ve matris temsilleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde split kuaterniyonlar ve kompleks split kuaterniyonlar hakkında temel bilgiler verilip matris temsilleri sunulmuştur. Dördüncü bölümde yarı kuaterniyonlar ve kompleks yarı kuaterniyonlar tanıtılmıştır. Bu bölümlerin orijinal kısımlarında 2x2 kompleks matris temsillerine ait özellikler verilmiştir ve determinant hesabı için yeni bir yöntem kullanılmıştır. Kompleks yarı kuaterniyonlara ait 4x4 kompleks matris temsili ile 8x8 reel matris temsili hesaplanmıştır. Bununla birlikte Ek-A ile verilen kısımda Minkowski uzayı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis are considered of five chapters and an appendix. In first chapter, review of the literature and the aim of thesis are explained. In the second chapter, real quaternions, complex quaternions and their matrix representations are investigated. In the third chapter, the basic informations of split quaternions and complex split quaternions are given and their matrix representations are presented. In the fourth chapter, semi quaternions and complex semi quaternions are introduced. In the original section of these chapters, properties of 2x2 complex matrix representations are given and a new method of determinant has been used. 4x4 complex matrix and 8x8 real matrix representations of complex semi quaternions are calculated. Moreover, the basic informations of Minkowski space are given in Appendix A. In the fifth chapter, conclusions and suggestions are given.