Kent içi kavşak tasarımı
Urban intersection design
  1. Tez No: 495328
  2. Yazar: GÜLŞEN SESLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ulaşım, Geodesy and Photogrammetry, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kentlerin büyümesi, ihtiyaçların artması, farklı çekim merkezlerinin oluşması ile insanlar gün içerisinde seyahat etme durumundadır. Artan nüfüs yoğunluğu ile birlikte beraberinde sosyo-ekonomik iyileşme, günümüzde trafikteki araç sayısını arttımıştır. Bu durum gelişen toplumlar ve günümüz için kaçınılmazdır. Önemli olan bu durumun oluşturduğu olumsuz etkileri en aza indirmektir. Kent içi ulaşım sorunlarını çözebilmek için kesişim noktalarındaki sorunları tespit etmek gerekmektedir. Bu sebeple ulaşım problemlerinin çözümü için kavşak tasarımı detaylı ve kapsamlı çalışma gerektirmektedir. Kavşak tasarımı öncesinde, kavşağın buluınduğu bölge genelinde kapsamlı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken çalışmada sadece kavşağa bağlanan yoların değil, kavşağın bulunduğu bölgenin genel incelemesinin yapılması gerektiğidir. Kent dokusunun incelenmesi, kavşağın hangi geçiş yolları üzerinde bulunduğu, çekim merkezleri ile kavşağın ilişkisinin incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca kavşağı kullanan araçların sayısının ve tipinin, yayaların kullanımına ilişkin işaretlerin ve sinyal sürelerinin de incelenmesi gerekmektedir. Kavşakta meydana gelen kazaların incelenmesi ve analiz edilmesi gerekmektedir. Kavşakta meydana gelen kazalar, kavşaktaki sorunu anlamaya yardımcı olmaktadır. Bu sebepe kaza analizlerinin detaylı olarak incelenmesi önem arz etmektedir. Bunlara ek olarak kavşak tasarımının toplu taşıma araçlarının kullanımına uygun olarak tasarlanması gerektiği de unutulmamalıdır. Tüm bu çalışmalar öncesinde kavşağın mevcut durumunu görmek ve sorunu eksiksiz tespit edebilmek için, ayrıca önerilen çözümlerin sahada faydalı olup olmadığını uygulama öncesinde görebilmek için simülasyon çalışması yapılması gerekmektedir. Böylelikle sorunlar daha doğru ve net bir şekilde tespit edilmiş olacak, sonrasında ise önerilen çözümlerdeki eksiklik ve yanlışlar uygulamaya geçirilmeden önce tespit edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The increase of population in cities and the formation of different attraction centers cause the increase of the journey in the city. The increase in population and the improvement in the socio-economic situation lead to an increase in private vehicle ownership. This situation causes the traffic intensity to increase and the existing roads to be insufficient over time. In order to solve this problem, besides the development of transportation infrastructure, travel demand management policies will be effective. Therefore, it is very important to manage intersecting currents by signaling intersections to improve road network performance. Before the crossroads design, it is necessary to carry out extensive research in the area where the junction is located. It should be noted that in the study, not only the roads connected to the junction, but also the area where the junction is located should be examined. It is necessary to survey the urban fabric, the types of roads on which the junction is located, and the relationship between attraction centers and junctions. In addition, the number and type of vehicles that use junctions, the horizontal and vertical markings used by the pedestrians, and the signal timing must be examined. Analyzing the accidents at the intersection helps to understand the problems at the intersection. In addition, the intersection design should be made suitable for the use of public transport vehicles. Prior to the implementation of the produced solution, it is necessary to carry out a simulation study to examine the current situation, identify the problems and see if the solutions produced are useful. In this way, the problems will be determined more accurately and clearly, then the deficiencies and mistakes in the proposed solutions can be determined before they are put into practice.