Effect of moringa, thyme, sumac and their mixture on broiler performance, carcass quality and blood parameters
Moringa, kekik, sumak tozları ve karışımının etlik piliçlerin besi performansı, karkass kalitesi ve kan parametreleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 495375
  2. Yazar: AMED MOHAMMED AMEEN MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, üç bitki tozun (moringa yaprak tozu, sumak meyve tozu ve kekik yaprak tozu ve bunların karışımları) 1% konsantrasyonu ile besi performansına, karkas özelliklerine ve broilerin bazı kan parametrelerine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Toplam yüz seksen adet bir günlük erkek broyler civcivleri (Ross 308), 3 tekerürlü beş gruba şansa bağlı olarak dağıtıldı. Civcivler geldikten sonra tartıldılar ve 7 gün süre ile beraber büyütüldüler. Civcivler 8. günde çevre kontrollü yer kafeslerine konuldu ve deneme sonuna kadar aynı yerde beslendi. Peletlenmemiş yem (ad libitum), sırasıyla 7-21, 22-35 ve 36-42 günlerde başlangıç, büyütme ve bitirme olara civcivlere sunuldu. Canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem dönüşüm oranı haftalık olarak kaydedildi. Deneme sonunda, karkas oranı ve kan parametrelerini analiz etmek için toplam 30 piliç kesildi. Moringa tohum tohumları (T2), Sumak meyve tozu (T3) ve Moringa, Sumak ve Kekik karışımı (T4) broiler civcivlerdeki canlı ağırlık ve yem dönüşüm oranı üzerinde önemli (P 0,05) yoktu. Kontrol grubuna ve diğer muamele gruplarına kıyasla Kekik yem tüketimine etkili olmuştur. Ayrıca kontrol grubuna ve diğer muamele gruplarına kıyasla T5 grubundaki kan Albumin haricinde serum biyokimya analizinde gözlenen belirgin (P> 0,05) bir etki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find the effect of inclusion of three herbal powders (moringa leaves powder, sumac fruit powder and thyme leaves powder and their mixture) with 1 % concentration on fattening performance, carcass traits and some blood parameters of broiler. A total of one-hundred-eighty-one day-old-male-broiler-chicks (Ross 308) were divided into five dietary treatments with 3 replicates. On arrival, the birds were weighted and fed together by 7th day of age. Chicks were put in floor pens in a controlled house at 8 d of age, and kept till end of the experiment. Non-pelleted diets (ad libitum) were offered as starter, grower and finisher at 7-21, 22-35 and 36-42 days, respectively. Clean water was provided throughout the period of the experiment. Live body weight, body weight gain, accumulative feed intake and feed conversion ratio were recorded weekly. At the end of experiment, totally 30 birds were slaughtered to analyze carcass cuts percentages and blood parameters. Moringa leaves powder (T2), Sumac fruit powder (T3), and Moringa, Sumac and Thyme mixture (T4) had significant (P0.05) effects observed in serum biochemistry analysis, except Albumin of the blood in group T5 as compared to control group and other treatments.