Innovation principles and their possible application in social design
İnovasyon ilkelerinin ve sosyal tasarımdaki olasi uygulamalari
- Tez No: 495429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, sosyal problemleri çözmesi veya azaltması amaçlanan ürün tasarımındaki olası uygulamalarla beraber stres faktörünün konseptlerini (yani çevre, kaynak ve bilgi düzeyi tarafından sebep olunan zorlayıcı koşullar), kırılmazlık, biriken tecrübe, bağlam ve diğer konseptlerden çıkan platformları inceler. Belge, beş bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm Kültürel, Bilimsel, Deneysel ve Lojistikt olan dört bilgi alanından literatürün teorik olarak incelenmesiyle ilişkilidir. İkinci bölümde, farklı literatür kaynakları ve bilgi alanlarından gelen fikirler ve kavramlar, nihai amacı bibliyografik incelemeye dayalı ifadeler üretmek olan üçgenleme yöntemi ile birleştirilmiştir. Üçüncü bölüm, ikinci bölümde değinilen ifadelerin daha da geliştirilmesini içermektedir ve bu ifadelerden sosyal tasarımda yeniliği teşvik etmek için literatür incelemesinden çıkartılan bir dizi ilke önerilmektedir. Dördüncü bölüm, önerilen ilkeler ile mevcut tasarımla ilgili literatürdeki benzerlikler, farklılıklar ve fırsatları tanımlayan bir karşılaştırmayı içermektedir. Böylelikle kurumlar ya da kuruluşlar tarafından yürütülen sosyal tasarımda en zengin olan yenilik çerçevesi yaratılabilecektir. Son olarak beşinci bölümde sonuçlar, zorluklar ve uygulamanın olası fırsatları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work examines the concepts of stressor (i.e. challenging conditions given by the environment, resources and knowledge level), antifragility, cumulative experience, context, simplicity, emergent platforms among others, as well as its possible application in product design, intended to solve or mitigate the effect of social problems. The document is divided into five chapters, being the first one devoted to the theoretical review of literature from four knowledge areas: Cultural, Scientific, Experimental and Logistic. In the second chapter, ideas and concepts from the different literature resources and knowledge areas are combined in the so-called Theoretical Triangulation Process, whose final aim is to generate statements based on the bibliographic review. The third chapter includes a further development of the statements reached in chapter two and from them, it is proposed a set of principles extracted from the literature review to promote technical innovation in social design. Chapter four includes a comparison between the suggested principles and those already developed in the existing design-related literature, identifying similarities, differences and opportunities so that a richest framework of innovation in social design conducted by institutions or organizations can be created. Finally, the fifth chapter presents the conclusions, challenges and possible opportunities for its application.