Modelling a web based real time application builder with reactjs and nodejs technologies
Reactjs ve nodejs teknolojileri ile web tabanlı gerçek zamanlı uygulama tasarlayıcı modellenmesi
- Tez No: 495437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILMAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kullanıcıların/geliştiricilerin sıfırdan elle yazmadan kodları tasarlayıp üretebildikleri, reactjs ve nodejs üzerinde gerçek zamanlı web tabanlı bir uygulama oluşturucu tekniği sunulmuştur. Tasarlanan uygulama, platform tarafından oluşturulurken tarayıcıda çalışır haldedir. Sistem, herkesin kullanabileceği bir grafik kullanıcı ara birimine sahiptir ve uygulamayı kullanmak için yazılım geliştiricisi olması gerekmez. Bu çalışma ile“kodlama kalitesi”,“hız”,“hata”boyutları altında, kod üretme ve elle kodlama yanyana karşılaştırılmıştır. Kod üretme platformu uygulama geliştirme yaşam döngüsünü verimli ve kolay kılmaktadır. Yazılım geliştirme süreci kalitesi ve hızı %50 oranda tekrarlı tasklarda artmıştır.
Özet (Çeviri)
A real-time web based application builder technique on reactjs and nodejs that users/developers can design and generate codes without writing manually by hand from scratch is presented. The designing application is running on the browser while it is generated by platform. The project has a graphical user interface that everybody can use, users do not need to be a software developer to design an application. With this work, code generation and hand coding compared side by side in dimensions“coding quality”,“speed”,“ error / bug”rate. Code generation platform makes the development lifecycle efficient and easy. The quality and speed of the development process increases by %50 for recurrent tasks.