Çok kristalli transparan MgAl2O4 seramik zırhlarında mikroyapı kontrolü
Micro-structure control in polycrystal MgAl2O4 transparent ceramic armours
- Tez No: 495438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, basınçlı sistemler için MgAl2O4 seramiklerinde mekanik özellikleri geliştirmek üzere hassas mikroyapı kontrolünü hedef alan uygun sinterleme protokollerini geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda MgAl2O4'ün basınçlı sinterleme sistemlerindeki dominant sinterleme mekanizmalarının anlaşılması gerekmektedir. Bahsedilen bu dominant mekanizmaları saptamak adına modifiye edilmiş sürünme denklemi kullanılarak nicel sinterleme analizi çalışmaları yapılmıştır. 1200 ve 1250ºC sıcaklıklarda yürütülen bu çalışmalarda düşük yoğunluklar (%80'in altındaki) için stres üsteli değeri n≥3 olarak hesaplanmıştır. Bu değer dominant sinterleme mekanizmasının plastik akış olduğunu göstermektedir. Yüksek yoğunluklar (%80-90) için ise stres üsteli değeri n=2, sinterleme için gereken aktivasyon enerjisi ise 530kJ/mol olarak hesaplamıştır. Bu veriler ışığında, bu bölge için dominant sinterleme mekanizmasının oksijen difüzyonu eşliğindeki tane sırı kayması olduğu düşünülmektedir. Diğer bir yandan, tezin çalışmasının temel hedeflerinden biri olan, SPS (spark plazma sinterleme), HP (sıcak presleme) gibi düşük çözünürlüklü boyut değişimi ölçüm sistemi (PMS, path measurement system) kullanan basınçlı sistemlerde nicel sinterleme analizi yaklaşımı değerlendirilmiş bu analiz metodunun getirebileceği olası hataların ve sapmaların nasıl giderileceği üzerine çalışılmış ve hata payını en aza indirgenecek nicel sinterleme analiz metodolojisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to develop a sintering protocol for pressure assisted sintering systems that will allow to control the microstructure of MgAl2O4 ceramics to achieve high mechanical properties. For this purpose, it is necessary to understand the dominant sintering mechanisms of MgAl2O4. Quantitative sintering analysis were carried out by using modified creep equation to determine the sintering mechanisms. In these studies, performed at temperatures between 1200 and 1250 ºC, the stress exponent value for low densities (below 80%) was calculated as n≥3, indicating the dominant mechanism is plastic flow. For high densities (80-90%), the stress exponent is calculated as n=2, and the activation energy required for sintering is 530kJ/mol. The obtained data indicate that the dominant sintering mechanism for this region is the grain boundary sliding induced by oxygen diffusion. On the other hand, quantitative sintering analysis approach has been evaluated in pressure assisted sintering systems such as SPS (spark plasma sintering), HP (hot pressing). It has been studied how to eliminate possible errors and deviations that this analysis method causes, and a methodology has been developed to reduce the error margin to a minimum.