Katarakt ameliyatlarından sonra görmeyi engelleyen parametrelerin değerlendirilmesi
- Tez No: 49545
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Tedavi edilebilir körlük nedenlerinin başında katarakt gelmektedir ve günümüzde tek tedavi seçeneği cerrahidir. Modern katarakt cerrahisi artık refraktif cerrahi olarak kabul edilmekte ve ameliyat sonrası en iyi düzeltilmemiş görmenin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma, katarakt ameliyatı sonrası görmeyi etkileyen parametreleri incelemek üzere planlanmıştır. Standart katarakt cerrahisi uygulanan 97 göz ve fakoemulsifikasyon uygulanan 21 göz çalışmaya alındı. Cerrahi astigmatizma, skleral tünel uygulanan grupta korneal ve korneaskleral keşi uygulanan gruptakinden daha düşük bulundu. Bu nedenle düzeltilmemiş görmenin, fakoemulsifikasyon uygulanan grupta belirgin olarak daha iyi olduğu izlendi Korneal astigmatizma, korneal keşide korneaskleral kesiye göre daha fazla oluştu. Ameliyat sonrası kurala aykırı astigmatizma, skleral tünel insizyon uygulananlarda daha yüksek oranda görüldü. Sürürü erken (6.-7. hafta) kesmek, geç dönemde (10-12. hafta) kesmeye göre daha yüksek oranda kurala aykırı astigmatizmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda oluşan korneal astigmatizma miktarı daha fazladır. Aksiyel uzunluğu normal gözlerde, istenen refraksiyondan ortalama en az sapma Binkhorst, kısa gözlerde SRK/T, uzun gözlerde ise SRKII formülü ile olduğu görüldü. Ameliyat sonrası, santral kornea kalınlığındaki artışın fazlalığı büllöz keratopatiye gidişi işaret edebilir. Diabetli hastalarda, katarakt ameliyatının geç dönem komplikasyonlannın görmeyi azalttığı izlendi Katarakt ameliyatı sonrası, görmeyi etkileyen parametrelerin bilinmesi ve uygulamaların bu bilgiler ışığında yapılması, daha kaliteli bir görme sağlayacaktır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cataract is the leading cause of preventable blindness in the world and surgery is the only treatment modality for its management. Modern cataract surgery is classified as refractive surgery and the ultimate goal of surgery is the best uncorrected visual acuity. This study is planned for investigating the parameters which effect the visual acuity. This study includes 97 eyes operated with standart extracapsular cataract extraction technique and 21 eyes operated with phacoemulsification technique. Surgical astigmatism occured in scleral tunel incision group smaller than corneal and corneoscleral incision group. For that reason uncorrected visual acuity was better in patients who were operated with phacoemulsification technique than the other group. Surgical astigmatism in corneal incision group was higher than corneoscleral incision group. Postoperative against the rule astigmatism occured more often in patients who were operated with phacoemulsification technique. In patients whose sutures cutted early occured against the rule astigmatism more often than in patients whose sutures cutted late. At the same time the last corneal astigmatism in early suture cutting group was higher than late suture cutting group. In eyes which have normal axial length, Binkhorst formula gives the best score. In short eyes SRK/T formula gives the best score. In long eyes SRKII formula gives the best score. After operation, more increasing in corneal thickness could be a sign of bullous keratopathy. In diabetic patients, late complications of cataract surgery decreases the visual acuity. To know which parameters effect the visual acuity after cataract surgery will give us an opportunity to get better visual prognosis. 50