Hastane kökenli Pseudomonas aeruginosa suşlarının virülans faktörlerinin quorum sensing yönünden değerlendirilmesi ve epitel hücrelerindeki etkileri
Evaluation of virulence factors of hospital-acquired Pseudomonas aeruginosa strains for quorum sensing and their effects on epithel cells
- Tez No: 495452
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SİVAS, DOÇ. DR. TUBA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Sahip olduğu quorum sensing (QS) mekanizması ve virülans faktörleri epitel doku hasarı yaparak sistemik enfeksiyonlara neden olur. Bu çalışmada, seftazidim dirençli klinik izolatların virülans faktörleri QS yönünden değerlendirilerek epitel hücreler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Hastane örneklerinden 100 seftazidim dirençli P. aeruginosa izolatının antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemiyle, virülans faktörleri ise biyofilm, slime faktör, homoserin lakton oluşumu, piyosiyanin, elastaz ve proteaz üretimi bakımından fenotipik testlerle analiz edilmiştir. Virülans faktörlerin düzenlenmesinde yardımcı olan QS genlerinin (intakt ve internal lasI, lasR, rhlI ve rhlR) varlığı PZR yöntemiyle gösterilmiştir. P. aeruginosa'nın virülans faktörlerinden 3-oxo-C12-HSL'nin sitotoksik etkisi MTT ile, Cox-2 ve IL-8'in ifadesi üzerine etkisi gerçek zamanlı PZR ve Western Blot yöntemi ile hTERT-HPNE hücrelerinde araştırılmıştır. İzolatların servislere göre dağılımı incelendiğinde, birinci sırada %38 ile yoğun bakım üniteleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) is an important cause of morbidity and mortality in individuals with suppressed immünity system. The quorum sensing (QS) mechanism and virulence factors which it possesses produce epithelial tissue damage, causing systemic infections. In this study, virulence factors of clinic isolates resistant to ceftazidime were evaluated in terms of QS and their effects on epithelial cells were investigated. Antibiotic susceptibility of 100 isolates of Pseusomonas aeruginosa resistant to ceftazidime among hospital samples were analyzed with the disk diffusion and the microdilution method, and their virulence factors were analyzed with phenotypic tests in terms of formation of biofilm, slime factor, homoserin lactone existence, and production of pyocyanin, elastase and protease. The existence of QS genes (intact and internal lasI, lasR, rhlI and rhlR) that involved in the regulation of virulence factors was shown with PCR method. Effects of N-3-oxododecanoly-L-homoserin lakton (3-oxo-C12-HSL) which is one of the virulence factor of P. aeruginosa, on the cytotoxicity and Cox-2 and IL-8 expression were investigated by the MTT, real time PCR and Western Blotting method in hTERT-HPNE cells. Intensive care units were found to be at the first rank with 38%, when the distribution of the isolates was evaluated according to hospital services.