Antalya ili dysderınae (Araneae, dysderıdae) faunası
Dysderinae (Araneae, dysderidae) fauna of antalya province
- Tez No: 495462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SULHİ ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kapsamında Ocak 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında Antalya il ve ilçelerinden toplanmış olan örnekler ile önceki tarihlerde oluşturulmuş kolleksiyon örneklerinin de eklenmesi ile Dysderinae alt familyasına ait toplamda 158 örnek incelenmiş, bu örneklerden daha önce ülkemizden bilinen Dysdera erythrina Walckenaer, 1802, Dysdera rubus Deeleman-Reinhold, 1988, Dysdera westringi O. Pickard-Cambridge, 1872, Dysdera lata Reuss, 1834, Dysdera crocata C. L. Koch, 1838, Hycrocrates deelemanus Kunt & Yağmur, 2011 ve Hygrocrates lycaoniae Brignoli, 1978 türleri gözden geçirilmiştir. Bu türlere ek olarak Dysdera cinsine ait 10, Dysderocrates cinsine ait 2 yeni tür belirlenmiştir. İncelenen örneklerin erkek ve dişi bireylerine ait üreme organlarının fotoğrafları ve ayrıntılı betimlemeleri sunulmuştur. Çalışma alanına ait habitat bilgisi ve coğrafik haritası detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 158 specimens belonging to Dysderinae subfamily were examined samples collected from Antalya Province and its districts, between January 2015 and November 2016 and with the addition of the samples from previous collections. From these samples that was observed before in Turkey, Dysdera erythrina Walckenaer, 1802, Dysdera rubus Deeleman-Reinhold, 1988, Dysdera westringi O. Pickard-Cambridge, 1872, Dysdera lata Reuss, 1834, Dysdera crocata C. L. Koch, 1838, Hycrocrates deelemanus Kunt & Yağmur, 2011 and Hygrocrates lycaoniae Brignoli, 1978 species were reviewed. In addition to these species, ten new species belonging to Dysdera, two new species from Dysderocrates were identified. Photographs of the male and female reproductive organs of the specimens examined and detailed descriptions were presented in the study. The habitat information and geographic map of the study area are given in detail.