Antalya ili Harpacteinae (Araneae; Dysderidae) faunası
Harpacteinae fauna of Antalya province (Araneae; Dysderidae)
- Tez No: 581702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SULHİ ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Antalya ilinde dağılım gösteren Dysderidae familyasının Harpacteinae alt familyasına mensup örümcekleri belirlemek amacıyla, Antalya ilindeki 79 farklı istasyondan, eleme, elle toplama, düşürme tuzağı ile vs. toplanan toplamda 879 Harpacteinae örneği incelenmiştir. Neticede, daha önceleri Antalya'dan kayıtlı Harpactea alanyana Özkütük, Elverici, Marusik & Kunt, 2015; Harpactea ballarini Kunt, Özkütük & Elverici, 2013 ve Harpactea sturanyi (Nosek, 1905) türlerine ait yeni dağılım kayıtları verilmiştir. Ayrıca Dasumia cinsine ait 3, Harpactea cinsine ait ise 6 yeni tür detaylı olarak incelenmiş, betimlenmiş, taksonomik karakterlerini oluşturan erkek ya da dişi üreme organlarının fotoğrafları verilmiş ve yakın türlerle olan akrabalık ilişkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to discover spiders from subfamily Harpacteinae of the family Dysderidae from Antalya province, a total of 879 Harpacteinae specimens were examined, which have been collected from 79 different localities by sifting, hand collecting or pitfall trapping. Eventually, new locality records are given for previously known species: Harpactea alanyana Özkütük, Elverici, Marusik & Kunt, 2015; Harpactea ballarini Kunt, Özkütük & Elverici, 2013 and Harpactea sturanyi (Nosek, 1905). Furthermore, new species from genera Dasumia (3) and Harpactea (6) are described in detail and provided together with photographs of male or female reproductive organs representing taxonomic characters, with discussions on comparisons to related species.