Otellerde sürdürülebilir çevre yönetimi ve Eskişehir örneği
Sustainable environmental management in hotels and case of Eski̇şehi̇r
  1. Tez No: 495461
  2. Yazar: ŞEVKİYE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE BANAR, DOÇ. DR. AYSUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Turizm, 21. yüzyılın en dikkat çeken sosyo-ekonomik unsurlarından birisidir. Bu bağlamda, sürdürülebilir turizmin temel ilkeleri; toplumun gelişmesi için katkıda bulunulması, satın alma süreçlerinin sürdürülebilir politikalar ile düzenlenmesi, enerji yönetimi, su yönetimi, atıksu yönetimi, atık yönetimi, kimyasalların kullanımı ve uygulanmasının yönetimi, doğa ve biyoçeşitliliği korumaya katkı ve çevre yönetim sistemlerinin uygulanması şeklinde sıralanabilir. Turizmde sürdürülebilirlik ve ekoturizm anlayışının gelişmesiyle birlikte“çevre dostu otel”kavramı da giderek önem kazandığından, su ve enerji tasarrufu sağlayan, katı atıkları azaltan, geri dönüşüm ve yeniden kullanım programları uygulayan, sürdürülebilir çevre düzenlemeleri ve ekonomik çözümler geliştiren otellerin sayısı her geçen gün artmaktadır. O nedenle otellerin, atık yönetimi, su kirliliği kontrolü, hava kirliliği kontrolü, gürültü kirliliği kontrolü ve enerji verimliliği konularında planlama yaparak çevre yönetim sistemlerini kurmaları, mümkün olduğu kadar çevreye verilen zararı azaltarak doğal kaynakların korunmasını sağlamaları gereklidir. Bu çalışmada, Eskişehir'de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden turizm işletme belgesi almış 28 tesis ile belediyelerden işletme belgesi almış 29 tesiste çevre yönetimiyle ilgili bir durum tespit çalışması yapılmış ve kentte çevre dostu otel sayısının artış gösterebilmesi amacıyla farkındalık yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of most attentive socio-economic branch in 21. century. We can say for sustainable tourism principle for contribution to the development of society, regulation of procurement process with sustainable policy, management of energy, management of using water management of waste water, management of waste management and uses chemical, nature and biodiversity etc. With the development of sustainability and eco tourism in tourism the concept of“environmentally hotels”has become increasingly important. The number of hotels that develop sustainable environmental regulation and economic solution that reduce water and energy saving solid wasted and implement recycling and reuse programs and increasing step by step. Therefore, its necessary to establish environmental management system by planning in the waste management, water pollution control, air pollution control and energy efficiency issues of the hotelsand to protect the natural resources by reducing the environmental damage as much as possible. In this study, a fact finding study on environmental management including 28 facilities, which obtained tourism operation license from Provincial Directorate of Culture and Tourism and 29 facilities, which obtained operation license from Municipalities in Eskişehir has been done and awareness raising by aiming to increase number of environment friendly hotel in the city has been targeted.