Hipergeometrik Meixner-Pollaczek polinomların bazı özellikleri
Some properties of hypergeometric Meixner-Pollaczek polynomials
  1. Tez No: 495470
  2. Yazar: HASAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Meixner polinomları ve bu polinomlar için bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonları veren teoremler incelendi. Daha sonra bu polinomların bazı rekürans bağıntıları ve integral gösterimi incelendi. Dördüncü bölümde hipergeometrik Meixner-Pollaczek polinomu hakkında bilgi verildi ve bu polinomun bazı özellikleri verildi. Beşinci bölümde bu polinomun multilineer ve multilateral doğurucu fonksiyonlarını veren teoremler elde edildi ve bu teoremlerin uygulamalarına yer verildi. Altıncı bölümde, dördüncü bölümde tanımlanan Meixner-Pollaczek polinomların bazı rekürans bağıntıları verildi ve integral gösterimi elde edildi. Son bölümde bu tez için sonuç ve önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, preliminaries, some definitions and lemmas used in the other chapters are given. In the third chapter, Meixner polynomials and theorems for bilinear and bilateral generating functions for these polynomials were examined. Then some recurrence relations and examined the integral representation of these polynomials. In the fourth chapter, the information about the hypergeometric Meixner-Pollaczek polynomial is given and some properties of this polynomial are given. In the fifth chapter, the theorems giving the multilinear and multilateral generating functions of this polynomial are obtained and the applications of these theorems are given. In the sixth chapter, some recurrence relations of the Meixner-Pollaczek polynomials defined in the fourth section will be given and integral representation will be obtained. In the last part, conclusions and recommendations for this thesis will be given.