Düzce-Yığılca bal arılarından elde edilen ürünlerin apiterapötik etkilerinin incelenmesi
Investigation of apitherapeutic effects of products obtained from Düzce-Yığılca honey bees
  1. Tez No: 871637
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM DÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Disbiyotik mikrobiyota ile kolon kanseri arasındaki ilişki son zamanlarda dikkat çekmeye başlamıştır. Bakterilerdeki antibiyotik direnci ve geleneksel kanser kemoterapisinin istenmeyen yan etkileri, alternatif doğal ajanların araştırılmasına yol açmıştır. Arı ürünleri yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kolon kanserinde biyoterapötik ajan olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada endemik popülasyon olan Apis mellifera anatolica Yığılca bal arısı ekotipinden elde edilen arı ürünlerinin (bal, arı zehiri, arı sütü, polen, perga ve propolis) apiterapötik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Arı ürünlerinin antibiyofilm kapasitesi, biyofilm oluşturabilen Escherichia coli üzerinde mikroplaka yöntemi kullanılarak belirlendi. Arı zehri %25 konsantrasyonda en yüksek inhibisyon etkiyi (%73,98) gösterdi. Bal, perga ve arı sütü biyofilm oluşumunu tüm konsantrasyonlarda %50'den fazla düzeylerde azaltmıştır. Propolisin ise %25'in altındaki değerleri en düşük antibiyofilm etkiye sahip olduğunu göstermiştir. HCT116 kolon kanseri hücre hattı üzerindeki antiproliferasyon etkisi WST-1 kiti ile araştırıldı. %50 konsantrasyonda 48 saatlik bal uygulamasından sonra hücre çoğalması %13,50'de kaldı. Arı sütü ve arı zehrinin yüksek inhibisyon etkileri de dikkat çekicidir. Propolisin en yüksek doz ve sürede dahi hücre canlılığını %60'ın altına indirememesi, diğer arı ürünlerine kıyasla antiproliferasyon etkisinin düşük olduğunu göstermektedir. Apoptotik yol analizi kaspaz 3, 8 ve 9 enzimine bağlı immünosorbent tahlil kitleri kullanılarak yapıldı. Tüm arı ürünleri kaspaz 8'e kıyasla kaspaz 9'un daha fazla ekspresyonuna sebep olmuştur. Kaspaz proteinlerini yukarı regüle eden bileşikler, proliferatif hastalıklar için umut verici terapötik hedeflerdir.
Özet (Çeviri)
The association between dysbiotic microbiota and colon cancer has recently gained attention. Antibiotic resistance in bacteria and the undesirable side effects of conventional chemotherapy for cancer have prompted an investigation of alternative natural agents. Bee products, owing to their high antioxidant content, are used as biotherapeutic agents for colon cancer. Our study aimed to investigate the apitherapeutic effects of bee products (honey, bee venom, royal jelly, pollen, perga, and propolis) acquired from the ecotype Apis mellifera anatolica Yığılca honey bee, which is an endemic population. The antibiofilm capacity of bee products was determined using the microplate method on Escherichia coli capable of forming biofilms. Bee venom showed the highest inhibition effect (73.98%) at a concentration of 25%. Honey, perga, and royal jelly reduced biofilm formation by >50% at all concentrations. Values below 25% of propolis showed that it had the lowest antibiofilm effect. The antiproliferation effect on the HCT116 colon cancer cell line was investigated with the WST-1 kit. After 48 hours of honey treatment at a 50% concentration, cell proliferation remained at 13.50%. The high inhibitory effects of royal jelly and bee venom are also noteworthy. The fact that propolis cannot reduce cell viability below 60% even at the highest dose and duration shows that its antiproliferative effect is low compared to other bee products. Apoptotic pathway analysis was performed using caspase 3, 8, and 9 enzyme-linked immunosorbent assay kits. All bee products induced a higher expression of caspase 9 compared with caspase 8. Compounds that upregulate caspase proteins are promising therapeutic targets for proliferative diseases.