İç Anadolu'nun kurak bölgelerindeki ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan bazı ağaç ve çalı türlerinin tutma ve büyüme performansları
The survival and growth performance of some tree and shrub species in arid lands of Central Anatolia
  1. Tez No: 495473
  2. Yazar: HİLAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma İç Anadolu step iklimine sahip olan Acıpınar, İncesu, Karapınar, Sazlıpınar ve Emirgazi yörelerinde, kurak bölge bitkilendirmesi olarak oluşturulan deneme bloklarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ağaç türü olarak dişbudak (Fraxinus angustifolia) ve karaçam (Pinus nigra), çalı türü olarak ebucehil (Calligonum polygonoides), badem (Amygdalus orientalis) ve katırtırnağı (Spartium junceum) deneme sahalarına dikilmiştir. Sahaların toprak özelliklerini belirlemek için her deneme ünitesinden toprak örnekleri alınmış ve dikimden sonra bütün fidanların çapları ve boyları ölçülmüş ve aynı ölçümler araştırmanın 3.yılında da tekrarlanarak göreceli çap ve boy büyümeleri karşılaştırılmıştır. Toprak analizleri sonucu hiçbir sahada ilk 20 cm toprak derinliğinde tuzluluk sorununun olmadığı, bununla birlikte her sahada yüksek kireç bulunduğu belirlenmiştir. Üçüncü yılın sonunda dişbudak fidanlarından yaklaşık % 60'ının, karaçam fidanlarından ise % 40'ının tuttuğu tespit edilmiştir. Mutlak boy artım değerlerine bakıldığında dişbudak türünün karaçama göre ortalama % 140 daha fazla boy artımı yaptığı görülmektedir. Üçüncü yılın sonunda dikilen badem fidanlarının % 97'si yaşarken, katırtırnağında bu oran % 42, ebucehil çalısında ise % 26 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda en başarılı türlerin badem ve dişbudak olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla bu iki türün İç Anadolu'nun kurak bölgelerindeki restorasyon çalışmalarında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fraxinus angustifolia, Pinus nigra, Calligonum polygonoides, Amygdalus orientalis and Spartium junceum species were planted in experimental plantations in Acıpınar, İncesu, Karapınar, Sazlıpınar and Emirgazi aridland regions located in Central Anatolia. Upon planting, soil samples were taken and diameter and height of seedlings were measured for initial data. The same samplings were repeated at the third year of plantation to determine absolute and relative growth rates of seedlings. The data revealed that the top 20 cm of the soil have low salt but high lime contents across all sites. At the end of the third year, about 60 % of the Fraxinus angustifolia seedlings and 40 % of the Pinus nigra seedlings were survived. Fraxinus angustifolia seedlings had 140 % more height growth compared to that of Pinus nigra seedlings. At the end of the third year, 97 % of the Amygdalus orientalis seedlings were survived. While, the corresponding values for the other two shrub species, Calligonum polygonoides and Spartium junceum, were 42 and 26 %, respectively. As a result of the study, it was determined that the most successful species were Amygdalus orientalis and Fraxinus angustifolia. Therefore, these two species can be used in the restoration practices implemented in similar arid regions.