Ayçiçeği metil esterinin motor titreşimine ve gürültüsüne olan etkilerinin deneysel analizi
Experimental analysis of the effects of sunflower methyl ester on engine vibration and noise
- Tez No: 495478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT SARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde tüm dünyada enerji ihtiyacı ve motorlu taşıt sayısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Dünya genelinde özellikle ticari enerji ihtiyacının büyük kısmı petrol kullanımı ile sağlanmaktadır. Petrol çoğunlukla motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, dünya petrol rezervleri aşırı kullanıma bağlı olarak hızla tükenmektedir. Bu nedenlerle araştırmacılar motorlu taşıtlarda kullanılmak üzere önem kazanan alternatif yakıt arayışlarına gitmişlerdir. Bitkisel veya hayvansal yağlardan elde edilen biyodizel ile ilgili çok sayıda araştırma ve çalışma yapılmaktadır. Dizel yakıtlar geniş kullanım alanına sahip olmasından dolayı ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Dizel motorlarında yanma patlamalı olduğundan dolayı, gürültülü ve titreşimli çalışırlar. Motor içindeki yanma süreci ile meydana gelen gürültü ve titreşim canlılar üzerinde uzun ve kısa süreli olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Yakıtların özellikleri dizel motorlarda gürültü ve titreşime önemli derecede etki eder. Bu çalışmada, standart dizel yakıtı ve ayçiçek yağı metil esteri (Biyodizel) karışımlarının, tek silindirli bir dizel motorun gürültü ve titreşim emisyonlarına olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler standart dizel yakıtına hacimsel olarak % 15 ve % 30 oranlarında katılan ayçiçek yağı metil esteri yakıtları ile tam yük altında ve farklı motor devirlerinde yapılmıştır. Ayçiçek yağı metil esteri ve standart dizel yakıt karışım oranı arttıkça gürültü ve titreşim emisyonlarında düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy demand and the number of motor vehicles all over the world are increasing day by day. Worldwide, most of especially commercial energy needs are provided by the use of oil. Petroleum is mostly used as fuel in motor vehicles. In addition, the world oil reserves are rapidly depleting depending on overuse. For these reasons, researchers have gone to search for alternative fuels that are important for use in motor vehicles. There are many researches and studies on biodiesel obtained from vegetable or animal oils. Diesel fuels have an important role in the country's economy because of their wide use. Because diesel engines have bursts of combustion, they operate loudly and vibrate. Noise and vibration emissions caused by the combustion process in the engine cause long and short time negative effects on the living. The properties of fuels affect noise and vibration considerably in diesel engines. In this study, the effects of standard diesel fuel and sunflower oil methyl ester (Biodiesel) mixtures on the noise and vibration emissions of a single-cylinder diesel engine have been experimentally investigated. Experiments were carried out under full load and at different engine speeds with sunflower oil methyl ester fuels added to standard diesel fuel at 15 % and 30 % by volume. As the ratio of sunflower oil methyl ester and standard diesel fuel mixture increased, noise and vibration emissions decreased.