Etil alkol-benzin karışımları ile çalışan bir motorun performans ve egzoz emisyonlarına supap kursunun etkileri
The effects of valve course to performance and exhaust emissions of an engine running with ethyl alcoholgasoline mixtures
- Tez No: 495479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT SARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nüfus artışı ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Fosil yakıt kaynaklarının tükenebilir olması, çevre kirliliğinden dolayı ekolojik dengenin bozulması, enerji fiyatlarının yükselmesi gibi nedenler enerji kaynaklarını daha verimli kullanmaya ve alternatif enerji kaynakları bulmaya zorlamaktadır. Biyokütle kaynaklardan enerji üretme fikri, taşıt kaynaklı zararlı egzoz gazı emisyonlarının azalmasını sağlayarak çevreyi daha az kirleten ucuz ve yenilenebilir enerji kaynağı doğmasını sağlamıştır. Biyoetanol taşıtlarda benzinle belirli oranlarda karıştırılarak kullanılabilir. Taşıtlarda benzin-biyoetanol karışımı kullanımı, fosil kökenli yakıt kullanımını ve sera gazı oluşumlarını büyük miktarda azaltabilir. Bu çalışmada tek silindirli benzinli bir motor için alternatif bir kam mili imal edilmiştir. Her iki kam mili için, farklı oranlardaki etanol-benzin karışımı (E0, E10, E20, E30 ve E40) yakıtların motor performansına ve egzoz emisyon değerlerine olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Etanol içerikli yakıtların her iki kam mili için egzoz emisyonlarını azalttığı, yüksek devirlerde yakıt sarfiyatını artırdığı ve motor gücünü düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As global population goes up and the technology improves, the energy demand increases globally with each passing day. The use of available energy resources more efficiently and exploration of alternative energy sources have become the defining economical and environmental issue of our times due to exhaustible fossil fuel resources, deterioration of ecological balance resulting from environmental pollution and increasing in the cost of energy. The idea of generating energy from biomass resources has enabled to expose more ecological and cost-effective energy resources, thereby mitigating the emissions of vehicle-based gases. Bioethanol can be used in vehicles at certain ratios together with petrol. The use of gasoline-bioethanol mixtures in vehicles can largely reduce the use of fossil fuel and the emmission of greenhouse gases. In this survey, an alternative camshaft for a single-cylinder petrol engine was manufactured. For both camshafts, the effects of ethanol-gasoline mixture fuels (E0, E10, E20, E30 and E40) at different proportions on engine performance and exhaust emission values have been experimentally explored. It has concluded that ethanol-containing fuels reduce exhaust emissions for both camshafts, increase fuel consumption at high speeds and decrease engine power.