User preferences regarding interior vertical gardens
İç mekan dikey bahçelerle ilgili kullanıcı tercihleri
  1. Tez No: 495496
  2. Yazar: GHADA M.MOHAMED EL ANGUDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK MEMİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir yapının mimari tasarımına, doğayla olan bütünlüğünü artırmak, çevre ile bütünleşmek ve samimi sonsuz kavramlar yaratmak için peyzaj eklenir. Dolayısıyla, doğal estetik bir etki yaratmanın yanı sıra, dış ve iç mekanlara olumlu bir hava kazandıracak şekilde, eski çağlardan beri dikey bahçeler ve yaşayan duvarlar gibi kavramlar kullanıldı. Bu araştırmada, dikey bahçe kavramlarının kullanımı ve etkileri, estetik, psikolojik ve fizyolojik etkilerin bulunduğu literatürün kuramsal bir incelemesi ile incelenmiştir. Mülk değerinin arttırılması, stresin azaltılması, iç hava kalitesinin arttırılması ve donuk duvarların güzelleştirilmesi, dikey bahçeler tarafından kat kat değerler arasındadır. Dahası, bu araştırmanın örnek olay incelemesi, iç mekan dikey bahçelerin, çevresel değerleme metodolojilerini kullanarak gerçek bir alana dayalı olarak geliştirilen üç boyutlu bilgisayarlı modeller geliştirerek mekan kullanıcıları üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Çalışmanın sonuçları dikey bahçe tasarımlı modelin, mekan kullanıcıları üzerinde, dikey bahçe olmayan model ile karşılaştırıldığında daha olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Spearman'ın korelasyon katsayılarını kullanarak, dikey bahçe algısı ile cinsiyet, yaş, meslek, kültürel arka plan ve mekân benzerliği arasında zayıf-orta korelasyonlar kurulmuştur. Sonuç olarak, dikey bahçeyi iç mekanla bütünleştirmenin, mimarları tasarımlarına entegre etmeye teşvik edecek çeşitli olumlu etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
Landscaping is added to the architectural design of a structure in order to increase its unity with nature, integration with the environment, and create intimate eternal concepts. Therefore, concepts such as vertical gardens and living walls were used since the ancient history in order to add a natural aesthetic effect, as well as providing positive vibe to the external and internal spaces. In this research, the usage and impacts of the vertical garden concepts are examined through a theoretical review of the literature, where many aesthetic, psychological and physiological effects are found. Increasing property value, reducing stress, enhancing indoor air quality and beautifying dull walls, are some of many added values by the vertical gardens. Moreover, the case study of this research evaluated the effects of interior vertical gardens on space users through developing three dimensional computerized models based on an actual space for assessment using environmental appraisal methodologies. The results of the study show that the model with the vertical garden design has a more positive effect on space users, which is significantly different from the model without the vertical garden. Furthermore, using Spearman's rho correlation factors, weak to medium correlations are established between vertical garden perception and gender, age, occupation, cultural background, and space familiarity. In conclusion, there are several positive effects of integrating the vertical garden to the interior space that would encourage architects to integrate them into their designs.