Inter-numerology interference minimization in 5G: A deep reinforcement learning based approach
5G ağlarda numerolojı kaynaklı kırışım minimizasyonu: Derin takviyeli öğrenme dayalı yaklaşım
- Tez No: 881597
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE PUSANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yıllar geçtikçe mobil cihazların, video hizmetlerinin ve daha fazlasının kul- lanımının artmasıyla 5G teknolojilerinin kullanımı yaygınlaştı. 5G teknolojisi, 4G teknolojisine kıyasla daha düşük gecikme süresi, daha yüksek güvenilirlik ve daha yüksek verim sağlar. Yazılım tanımlı ağlar ve ağ sanallaştırma fonksiyonları aracılığıyla ağ dilimlerinin oluşturulması, bu gelişmelere olanak sağlar. Her dilim, yazılım tanımlı ağlar ve ağ sanallaştırma fonksiyonları aracılığıyla kendi içinde dinamik olarak yapılan- dırılabilir. Ağ, bir ağ dilimi oluşturarak farklı hizmetlerin farklı gereksinimlerini karşılar. Daha üst katmanda ağ sanallaştırma fonksiyonları, ağ dilimlerinin oluşturulma- sından ve yönetilmesinden sorumludur. Bir ağ diliminin fiziksel katmana yansıması RAN dilimlemedir. Numeroloji konseptinin 5G ile birleşmesi ile radyo spektrumu ve ilgili kaynaklar, bant genişliği, alt taşıyıcı aralığı vb. açısından yapılandırılabilir hale gelmiştir. Numeroloji çözümünün bir dezavantajı vardır. Frekans ve zaman uzayında alt taşıyıcı aralığının değiştirilmesi, geleneksel OFDM sinyallerindeki diklik ilkesini yok eder. Bu, ağın numerolojiler arası girişim ile karşı karşıya kalmasına neden olur. Bu iyileştirmeleri sağlayan çözümler, 4G ağlarında karşılaşmadığımız optimizas- yon sorunlarını da beraberinde getirdi. 5G teknolojisi, heterojen hizmetlere heterojen sinyaller gerektirdiğinden asıl sorun optimizasyonla ilgilidir. Bu makalenin temel amacı, bu optimizasyon problemini çözmektir. Bunu yaparken de INI minimize etmeyi ve kanal kapasitesini en üst düzeyde kullanmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The use of 5G technologies has become prevalent over the years with the increased use of mobile devices, video services, and more. At the same time, 5G technology brings lower latency, higher reliability, and higher throughput than 4G technology. creation of network slices via software-defined networks and network virtualization functions enables these improvements. A network slice provides flexibility to the network. Each slice can be dynamically configured within itself via SDN/NVF. The network meets diverse requirements of diverse services by creating a network slice. At the higher level, NVF is responsible for creating and managing network slices. The reflection of a network slice on the physical layer is RAN slicing. With the nu- merology concept merging with 5G, the radio spectrum and corresponding resources become configurative in a manner of bandwidth, sub-carrier spacing, etc. However, the numerology solution has one drawback. Changing sub-carrier spacing in the resource grid destroys the orthogonality principle in the traditional OFDM signals. This leads the network to face new interference, inter-numerology interference. The solutions that enable these improvements have also brought optimization problems that we have not faced In 4G networks. The main problem is about opti- mization since 5G technology requires heterogeneous signals for heterogeneous services. Therefore, the optimal allocation of limited resources in order to prevent this problem is the essential aim of this paper, with the minimization of inter-numerology interference and maximizing channel capacity.