Takım tezgahları ile imalatta iş güvenliği kurallarının ve uygulamalarının türkiye genelinde incelenmesi ve irdelenmesi
A research and discussion of rules and implementations of occupational safety in manufacturing for machine tools in turkey
  1. Tez No: 495503
  2. Yazar: YİĞİT UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Takım tezgahları, metal şekillendirme ve işleme alanında en yaygın kullanılan makinalardır. İş kazaları sıklıkla takım tezgahlarını kullanan fabrikalarda yaşanmıştır. Ülkemizde, takım tezgahlarının imalatı, kurulumu ve kullanımı aşamalarında güvenli bir şekilde kullanılmasına ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. Bu çalışmada, takım tezgahları ile imalat sırasında meydana gelebilecek kazaları önlemek amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Büyük, orta ve küçük ölçekli firmalarda vaka incelemelerinde bulunulmuştur. Bu çalışmada, takım tezgahlarının tasarımı aşamasındaki önemli noktalar belirtilmiştir. Çalışanların takım tezgahlarını kullanırken alması gereken güvenlik önlemlerine değinilmiştir. Çevresel şartlardan dolayı meydana gelebilecek kazalar dikkate alınarak bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Machine tools are the most commonly used tools in metal forming and machining. Work accidents were experienced frequently In factories which use machine tools. There are set regulations for the safe utilization of machine tools at manufacturing, setup and use stages in our country. In this study, the rules and regulations for preventing work accidents that might occur during production with machine tools are introduced. Case field visits are performed in big, medium and small scale firms. The crucial points at design stage of machine tools are stated in this work. The safety precautions that employees should take when using the machines are mentioned. Some solutions in preventing occupational safety were proposed considering the accidents due to environmental conditions.