Analysis of vegetated building elements to achieve energy efficiency and improve indoor air quality in buildings
Yapılarda enerji verimliliği ve iç mekan hava kalitesini artırma bağlamında bitkilendirilmiş yapı elemanlarının analizi
- Tez No: 495510
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ÖZGE SÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küresel ölçekte artan enerji talebi ve çevre dostu olmayan yapı tekniklerinin kullanılması sebebiyle, çevresel konular her gün daha fazla dikkat çekmektedirler. Her ne kadar bitkilerin havadaki kirleticileri filtreleme ve sıcaklıkları dengeleme gibi faydaları biliniyor olsa da, maalesef halen bina tasarımına yeterince etkin bir şekilde entegre edilememektedirler. Bu tez çalışması, bitkilendirilmiş yapı elemanlarının faydaları konusundaki farkındalık seviyesinin artırılmasını ve bu sayede uygulama oranlarını artırarak, enerji verimliliği sağlamak ve iç mekan hava kalitesini iyileştirmek bağlamında sürdürülebilir mimari uygulamalarını mümkün kılmayı hedeflemektedir. Bu amaçlar doğrultusunda öncelikle, bitkilendirilmiş yapı elemanları tiplerinin, yararlarının ve tekniklerinin tanımlandığı kapsamlı bir kılavuz oluşturmak adına derinlemesine bir literatür taraması yapılmıştır. Bunun sonrasında, mimarlık ve inşaat alanında yetkin, birkaç ülkede akademik platformda ve sahada çalışan profesyonellere yönlendirilmiş bir anket uygulaması yapılmıştır. Bu tez çalışması ile, bitkilerin yapı elemanlarına entegrasyonunun önemi vurgulanmış, ve uygulamalarına ilişkin teşvik edici ve engel teşkil eden faktörler belirlenmiştir. Çalışma sonucunda yapılan genel bir değerlendirme ile, söz konusu uygulamaların sürecine ilişkin yeterli seviyede bilgi sahibi olunduğu ancak, bitkilendirilmiş yapı elemanlarının faydaları konusundaki farkındalık seviyesinin artırılması gerektiği görülmüştür. Bitkilendirilmiş yapı elemanları, hükümet makamları ve inşaat sektöründeki karar merciileri tarafından desteklendikleri takdirde, gelecek faaliyetlerde bunları içeren uygulamaların büyük oranda artması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing global demand for energy and the application of nonenvironment friendly building techniques, there is an ever-growing attention to environmental issues. Although many essential benefits of plants, such as absorbing chemical pollutants in air and regulating temperature are well-known, unfortunately they are still not efficiently integrated in building design. This thesis aims to increase the level of awareness regarding the benefits of vegetated building elements and hence, help to increase their application rates in order to achieve sustainable architecture practices by improving energy efficiency and indoor air quality. As to fulfilling these objectives, firstly an in-depth literature review, to provide a comprehensive guide that identifies the types, benefits, and techniques regarding the application of vegetated building elements was done. Moreover, a questionnaire which targeted academicians and professionals related to the field of architecture and construction in several countries was conducted. With this study, the importance of integrating plants in building elements was emphasized and the motivators and challenges for their applications were determined. It was seen that overall, there is reasonable knowledge of the application process, however, there is still the need to increase the level of awareness regarding the benefits of vegetated building elements, throughout communities. The application of vegetated building elements could significantly increase in future developments, if they were supported and adopted by governmental authorities and decision-makers.