Acil yardım ve afet yönetici adayların liderlik özellikleri
Features of leadership of emergency aid and disaster manager candidates
- Tez No: 495570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR MAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Education and Training, Public Administration, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, üniversiteden mezun olduktan sonra acil yardım ve afet yöneticisi unvanına sahip olacak ve afetlerde etkin rol alacak“Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü”öğrencilerinin liderlik yönelimlerini saptamayı ve çeşitli değişkenlere göre durumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Acil yardım ve afet yöneticisi adaylarının liderlik özelliklerinin incelendiği çalışma 668 kişi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bolman ve Deal (1991) tarafından geliştirilen Liderlik Yönelimleri Ölçeği kullanılmıştır. Anket 2003 yılında Mahçe Dereli tarafından Türkçe' ye çevrilmiştir. Araştırma sonucunda kadın acil yardım ve afet yönetici adaylarının diğer bireyleri daha yüksek düzeyde destekleyen, insanlarla açık ve işbirliğine dayalı ilişkiler geliştiren, insanların duygu ve gereksinimlerine önem veren, özellikle örgütsel kararlarda bireylerin görüşlerini önemseyen liderlik tipini araştıran insan kaynakları çerçeve düzeylerinin erkek acil yardım ve afet yönetici adaylarına göre daha fazla düzeyde meyilli oldukları görülmektedir. Mesleki ve teknik liseden mezun olan ve acil yardım ve afet yönetici adayı olan bireylerin akademik lise olarak belirtilen genel liselerden mezunlara göre daha rasyonel, verimlilik gibi nicel unsurları önemseyen liderlik tipine daha meyilli oldukları, üniversiteye gelmeden önce ve üniversite hayatında sosyal faaliyetlere katılan acil yardım ve afet yönetici adayı öğrencilerin diğer katılımcılara göre tüm liderlik tiplerine daha fazla düzeyde meyilli oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims determining the tendency of students of Emergency Aid and Disaster Management who will have the position of emergency aid and disaster manager and play an active role after gradution from university and adjusting the sitution of these students according to several variables. Study are examined leadership features of emergency aid and disaster management candidates was tested over 668 people. The leadership orientation scale developed by Bolman and Deal was used as data collection tool in the research. The survey was translated by Mahçe Dereli in 2003. As a result of the research it is seen that; female candidates of emergency aid and disaster management are more supporting other individuals, open with people and developing relations based on cooperation, caring of people feelings and needs, in particularly human resources network levels which investigates leadership types that cares about individuals opinions in organizational decisions, than male emergency aid and disaster management candidates, individuals who are graduated from vocational and technical high school and candidates of emergency aid and disaster management are more national and more proneto leadership type that cares about quantitive components, and students who paritcipate social activities before coming university and in the university life are more proneto all leadership types than other participants in emergency aid and management candidates.