Yetişkinlerde cinsel bağımlılık, erken dönem uyumsuz şemalar ve yaşam doyumu ilişkileri
The relationships between early maladaptive schemas, life satisfaction and sexual addiction
- Tez No: 495614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUNTAY ARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, cinsel bağımlılığın erken dönem uyumsuz şemalar ve yaşam doyumu ile olan ilişkisi ve cinsel bağımlılığın cinsiyet, medeni durum, duygu durumu, yalnızlık hissi, dini yatkınlık, internet ve pornografik materyal kullanımı gibi faktörlerle olan ilişkisi incelenmiştir. 362 katılımcı ile yapılan araştırmada; Kişisel Bilgi Formu, Cinsel Kompülsiyon Ölçeği, Young Şema Ölçeği Kısa Form ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsel bağımlılığın kopukluk/reddedilmişlik erken dönem uyumsuz şeması ile anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Cinsel bağımlılık ile yaşam doyumu arasında da negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Cinsel kompülsiyon puanlarının erkek ve bekar katılımcılarda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Cinsel kompülsiyon puanları yüksek olan katılımcıların daha yalnız hissettikleri, dini yatkınlıklarının daha yüksek olduğu, daha sık pornografik materyal kullanımlarının olduğu, duygu durumları olumsuz olduğunda cinsel meşguliyetlerinin arttığı görüşmüştür. Katılımcıların cinsel kompülsiyon puanlarının internet kullanımına göre faklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study relationships between sexual addiction, early maladaptive schemas and satisfaction with life and relationships between sexual addiction and factors such as gender, marital status, having sexual desires in a negative mood, having sexual fantasies in a negative mood, religious predisposition, internet, and pornographic material usage are examined. This research is conducted with a sample of 362 participants and Personal Information Form, Sexual Compulsive Scale, Young Schema Scale Short Form, and Satisfaction with Life Scale were applied. As a result, higher sexual compulsion was found to be significantly and positively related with disconnection/rejection early maladaptive schemas. Life satisfaction was found to be significantly and negatively correlated with sexual compulsion. Sexual compulsion scores were found to be higher in male and single participants. Participants with higher sexual compulsion scores reported higher loneliness, religious predisposition, pornographic material use, and increased sexual preoccupations in negative emotional state. Participants' sexual compulsion scores did not differ according to internet usage.