Siyasal reklamcılık retoriği: 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sosyal medyada yayınlanan reklamların içerik analizi
Political advertising retrieval: Analysis of content of advertising in the social media in 2014 Presidential choice
  1. Tez No: 495615
  2. Yazar: GÖKBEN ÇODUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EZGİ EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Advertising, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Siyasal reklamcılığın ortaya çıktığından bugüne kadar seçmenleri iknaya yönelik yapılan çalışmalar teknolojik gelişmelerle birlikte değişme uğramıştır. Her alanda olduğu gibi siyasal reklamcılık alanında da son seçimlerde oldukça sık kullanılan dijital medya kanalları, aday partiler açısından birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Siyasal reklamcılık için önemli bir reklam ortamı sağlayan dijital medya da seçmene yönelik verilen mesajların içeriği, siyasal reklamların amacına ulaşması açısından oldukça önemlidir. Özellikle 16 Nisan'da yapılan referandum sonucunda başkanlık sisteminin kabul edilmesiyle birlikte bireysel seçim çalışmalarının önemi de artmıştır. Siyasal alanda yaşanan yoğun rekabet ortamında siyasal reklamcılığın etkinliğini arttırmak ve seçmeni oy vermeye ikna etmek adaylar için biraz daha zorlaşmıştır. Bu durum reklamın temel amacını oluşturan ve geçmişte de insan ilişkileri ve hukukta olduğu gibi siyaset alnında da kullanılan“retorik”ve“ikna”kavramını gündeme getirmiştir. Siyasal reklamlar şekil olarak ne kadar değişime uğrasa da değişmeyen tek şey ikna edici iletişimin varlığıdır. Bu nedenle bu çalışma ile siyasal reklamcılık alanında kullanılmaya başlayan dijital medya kanallarından Facebook ve Twitter'da 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan reklamlar, retorik disiplini içerisinde retorik türler ve ikna kanıtları açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde siyasal iletişim, siyasal reklamcılık ve dijital medya konuları incelenmiş ve dijital medyada siyasal reklamcılığın ne şekilde kullanıldığı açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, retorik ve ikna konusu incelenerek reklamlarda ve siyasal reklamlarda nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan Recep Tayyip Erdoğan ve Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Facebook ve Twitter'da yayınlanan reklamlar metinleri, sloganları ve reklam mesajları retorik türler ve ikna kanıtları açısından içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve ortaya çıkan bulgular seçim sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of political advertising, the work carried out towards the electorate has not changed with the technological developments. As in every field, digital media channels, which are used frequently in the last elections in the field of political advertising, bring many advantages in terms of candidate parties. Digital media, which provides an important advertising environment for political advertising, is also very important in terms of the importance of selection messages and the attainment of the content for the purpose of political advertising. As a result of the referendum held on April 16, especially with the adoption of the presidential system, the importance of individual election work has increased. Increasing the effectiveness of political advertising and persuading voters to vote in an intense competitive environment that is in the political arena has become a little more difficult for candidates. This situation has brought about the concept of“rhetoric”and“persuasion”which are used in politics as well as human relations and law which constitute the main purpose of advertising. The only thing that does not change in political advertising as a form of change is the presence of persuasive communication. For this reason, the aim of this study is to examine the digital media channels that are being used in the field of political advertising with the ads used in the 2014 presidential elections on Facebook and Twitter in terms of rhetorical species and persuasion evidence within the rhetorical discipline. The study consists of three main parts. In the first part, political communication, political advertising and digital media are examined and it is explained how political advertising is used in the digital media. In the second part of the study, it is explained how rhetoric and persuasion are examined and used in advertisements and political advertisements. In the third part of the study, the texts, slogans and advertisement messages of Facebook and Twitter published by Recep Tayyip Erdoğan and Ekmeleddin İhsanoğlu who are candidates for 2014 presidential elections were examined by content analysis method in terms of rhetorical types and persuasion evidence and the findings were evaluated together with the results of the findings.