Kalite yönetim sistemlerinin tasarımı ilkeleri, uygulamaları ve bir model önerisi
Design principles of quality management systems, applications, and a model proposition
  1. Tez No: 495620
  2. Yazar: FATMA ZEYNEP İŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde, organizasyonlar yurt içi ve/veya uluslararası pazarlarda rekabet içerisindedirler. Globalleşen dünya şartlarında bu rekabet daha fazla hissedilir duruma gelmiştir. Bu rekabet koşulları içerisinde organizasyonun hayatta kalabilmesi için rakiplerinden daha iyi kalite ürün ve hizmet sunabilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında birinci bölümünde kalite yönetim sistemleri uygulamanın nedenlerinden, gereksinimlerinden ve uygulanmasının faydalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise kalite yönetimi ve beş alt başlığı incelenmiştir. Bu alt başlıklar; kalite planlama, kalite kontrol, kalite güvence, kalite iyileştirme ve kalite politikasıdır. Bu başlıklar, alt başlıkları ile birlikte ele alınarak incelenmiştir. Kalite güvence sistemlerinden biri olan ISO 9000 ve kalite iyileştirme yöntemlerinden olan EFQM Mükemmellik Modeli ve Malcolm Baldrige Modeli özellikleri, amaçları ve işleyiş şekilleri anlatılmıştır. Uygulama kısmı olan üçüncü bölümde, kalite yönetim sistemleri bulunan otomotiv sektöründe aynı gruba bağlı ancak birisi Amerika, diğeri İtalya orijinli firmalarına gidilerek yetkili ve sorumlu üst düzey kişilerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Kalite yönetim sistemleri ve kalite yönetimi konularının başlıklarından hazırlanan sorular sorulmuş KYS ve KY hakkında bilgi alınmıştır. Dördüncü bölümde sonuç, öneriler ve değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, organizations are competing in domestic and / or international markets. In the globalized world conditions, this competition has become more and more fierce. In order to survive in this competitive environment, the organization needs to be able to offer better quality products and services than its competitors. In the first part of this thesis, the reasons, necessities and benefits of implementing quality management systems are mentioned. In the second part, quality management and its five sub-titles are examined. These sub-titles are; quality planning, quality control, quality assurance, quality improvement and quality policy. These titles have been examined together with their subsets. ISO 9000, one of the quality assurance systems, and EFQM Excellence Model and Malcolm Baldrige Model, two of the quality improvement methods, features, aims and functions are explained. In the third part, which is the implementation part, two companies in the automotive sector were visited and face-to-face meetings were held with authorized and senior managers.These automotive firms are based on the same group and their origins are USA and Italy. The questions prepared from the titles of quality management systems and quality management subjects were asked and information about QMS and QM was obtained. The fourth section contains the conclusion, suggestions, and evaluations.