Dijitalleşme ve görsellik: Instagram'da beden temsilinin multimodal söylem analizi
Digitalization and visuality: Multimodal discourse analysis of body representation in Instagram
  1. Tez No: 495625
  2. Yazar: İDİL ALADAĞ DELİHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kadının bedeninin medyada nasıl temsil edildiği sorunsalı üzerine yapılan tartışmalar günümüzde sosyal ağ platformlarının yaygınlaşmasına kadar devam etmektedir. Bu sorunsal gerek anaakım gerekse eleştirel kuramlar tarafından irdelenmiş ve kadın bedenine diar söylemlerin iktidar ilişkileri, kapitalist sistem ve tüketim kültüründen ayrı düşünülemeyeceği ortaya çıkmıştır. Kadın ve kadın bedenini egemen paradigmalar üzerinden okumaya odaklanan yaklaşımlar özgürlükçü, demokratik, liberal ve feminist perspektifin eleştiri odağında yer almıştır. Dijital çağda görünür olma olgusu giderek yaygınlaşmakta ve dijital içerikler yoluyla anlam yaratmada görselliğin bir fenomen hale geldiği görülmektedir. Instagram da internet kullanıcılarına görüntü odaklı içeriklerin paylaşılmasına imkan sağlayarak sosyal medya platformları içinde önemli bir konuma gelmektedir. Dijital çağda anlamın yaratılması sürecinde Instagram gibi görüntüyü esas alan ve görselliğe çeşitli anlamlar yükleyen sosyal ağlar giderek önem kazanmaktadır. Dijitalleşme ve görsellik olgusunu Instagram'da beden temsillerinin, daha özelde kadın bedeninin nasıl sunulduğunu konu edinen bu çalışmada 'kozmetik cerrahi' hashtag'i referans alınmış ve öne çıkan yirmi paylaşım Multimodal Söylem Analizi (MSA) ile incelenmiştir. 20-21-22-23-24 Aralık 2016 tarihlerinde paylaşılan söz konusu örneklemlerin belirlenmesinde belirli kıstaslar belilenmiş ve ortaya çıkan veriler tablolaştırılmıştır. Kadın bedeni ve kozmetik cerrahi arasındaki ilişkinin yorumlanması ve görsel anlamı oluşturan katmanların belirlenmesinde Jewitt'in (2011) geliştirdiği model esas alınmıştır. Katman/mod; göstergesel kaynaklar; metafonksiyon; anlam potansiyeli ve önemlilik; göstergelerarası ya da modlararası bağlantılar olmak üzere beş kategoride analiz edilen içeriklerde kadın bedeni ile değişim arasında kopmaz bir bağ olduğu anlamı verilmiştir. Paylaşımların çoğunda kadın bedenindeki değişim“önce-sonra, gençlik-yaşlılık”gibi temel karşıtlıklar üzerinden yorumlanmış, ideal beden söyleminde estetik, kozmetik ve plastik cerrahinin ortak paydada buluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The debate on how the woman's body is represented in the media is still ongoing until the spread of social networking platforms. This problematic and mainstream are examined by critical theories, and it is revealed that the discourse on the female body can not be considered separately from the relations of power, the capitalist system and the consumption culture. Approaches focused on reading the female and female bodies through the dominant paradigms have taken place in the criticism of the libertarian, democratic, liberal and feminist perspective. The phenomenon of being visible in the digital age is becoming more widespread and it seems that visuality becomes a phenomenon in creating meaning through digital contents. Instagram is also an important player in social media platforms, allowing users to share image-oriented content to internet users. In the process of creating meaning in the digital age, social networks such as Instagram are becoming more important as they are based on visual and loaded with various meanings to visual. In this study, which deals with how digital representation and visuality are presented in Instagram, how the female representations are presented more specifically, the 'cosmetic surgery' hashtag has been taken as a reference and the twenty shares that have emerged have been examined with Multimodal Discourse Analysis (MDA). 20-21-22-23-24 December 2016, specific criteria were determined and the resulting data were tabulated. The model developed by Jewitt (2011) is based on the interpretation of the relationship between the female body and the cosmetic surgery and the determination of the layers forming the visual meaning. Layers / mode; semiological sources, the metafunction, meaning potential and significance, in the content analyzed in five categories, such as graphical or modal links, it is understood that there is a link between female body and change. Most of the changes in the women's bodies have been interpreted on the basis of fundamental oppositions such as“before-after, youth-old age”and it has been observed that aesthetic, cosmetic and plastic surgeons share common stakes in ideal body discourse.