Thorstein Veblen'in gösterişçi tüketim kavramı ekseninde“Instagram'da ınfluencer faaliyetleri”
Within the framework of Thorstein Veblen's concept of conspicuous consumption:“Influencer activities on Instagram”
- Tez No: 989083
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşme ile birlikte dönüşen tüketim alışkanlıklarını konu almaktadır. Çalışmada yeni pazarlama yöntemlerinden biri olan İnfluencer pazarlama içerisinde yer alan Influencer bireylerin Instagram 'da bulunan gönderilerinin gösterişçi tüketim eğilimi, Veblen'in görüşleri çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmada göstergebilimsel yöntem kullanılmış, görseller düz ve yan anlamları ile betimlenerek gösteriş unsuru olduğu düşünülen göstergeler ortaya konmuştur. Ayrıca gösterge, gösteren ve gösterilen ilişkileri aracılığı ile görseller içerisinde bulunan nesnelerin lüksü, gösterişi nasıl yansıttığı ve inşa ettiği imgeler üzerinden tespit edilmiştir. Bu çerçevede incelenen 8 makro Influencer, Veblen'in sanayi devrimi sonrası Amerikan toplumunun tüketim alışkanlıklarına yönelik öne sürdüğü“Aylak Sınıf”kavramsallaştırması üzerinden analiz edilmiştir. Analiz içerisinde, Veblen'in görüşlerinin dijital çağın dinamikleriyle yeniden yorumlanması ile gösterişçi tüketim teorisine güncel ve farklı bir boyut kazandırmak hedeflenmektedir. Bu bağlamda çalışma, dijitalleşme süreçleri ile beraber tüketim faaliyetlerinin gerçek ihtiyaçtan ziyade kimlik inşası, toplumsal statü aracı veya prestij gösterisi gibi sembolik ihtiyaçlar çerçevesinde geliştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transformation of consumption habits alongside the process of digitalization. Within the scope of the research, the tendency towards conspicuous consumption in the posts shared by influencer individuals on Instagram who are part of the influencer marketing method, one of the new marketing strategies has been examined within the framework of Veblen's perspectives. The study employs a semiotic analysis method, in which the images are described through their denotative and connotative meanings, and indicators considered to reflect conspicuousness are identified. Furthermore, through the relationships between sign, signifier, and signified, the luxury and ostentation represented and constructed by objects within the visuals have been analyzed through the images they evoke. In this context, 8 macro influencers have been examined through Veblen's conceptualization of the“Leisure Class,”which he developed in relation to the consumption habits of American society following the Industrial Revolution. The analysis aims to reinterpret Veblen's views in light of the dynamics of the digital age and thereby offer a contemporary and distinct dimension to conspicuous consumption theory. In this regard, the study reveals that with the processes of digitalization, consumption practices have evolved not around actual needs, but rather around symbolic needs such as identity construction, tools of social status, or displays of prestige.