Peyami Safa'nın romanlarında ruhsal ve bedensel hastalıklar
The physical and mental illnesses in the novels of Peyami Safa
  1. Tez No: 495641
  2. Yazar: MERVE TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPHAN YUSUF AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Peyami Safa'nın romanlarında ruhsal ve bedensel hastalıklar arasındaki ilişki sıklıkla işlenir. Bu romanlarda bedensel rahatsızlıklar, ruhsal; ruhsal rahatsızlıklar ise bedensel kaynaklı olabilir. Böylelikle Safa, psikoloji ve tıp bilgisini birleştirerek özgün karakterler ortaya koymayı başarır. Romancı, Bir Akşamdı, Şimşek, Yalnızız, Sözde Kızlar ve Dokuzuncu Hariciye Koğuşu başlıklı eserlerinde, ruhsal gerilim ile fiziksel rahatsızlık arasındaki etkileşime yoğun bir şekilde yer vermiştir. Bu nedenle tezde bu romanlara odaklanılmış ve her bir romanın psikolojik örgüsü ile fiziksel rahatsızlıklar arasındaki bağıntılar somut bir şekilde ortaya konmuştur. Bu bağıntılar ortaya konurken psikanalitik kuram esas alınmış, fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar arasındaki ilişki bu disiplin çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the physical and mental illnesses is usually mentioned in the novels of Peyami Safa. In his works, the physical illnesses could be of psychological or the psychological be of physical origin. This way Safa achieves to present unique characters by combining the sciences of psychology and medicine. Among his novels, the interaction between the psychological stresses and physical illnesses are frequently issued in romancı, Bir Akşamdı, Şimşek, Yalnızız, Sözde Kızlar and Dokuzuncu Hariciye Koğuşu. Therefore, these novels are the focus of this thesis in which they are analyzed by exploring the relationship between the psychological plot and physical illnesses in each story line by using the psychoanalytic theory as a framework. As a result, substantial relationship is found and presented.