Enflasyon hedeflemesi ve sapmasının nedenleri
Inflation targeting and the reasons of its divergence
- Tez No: 495642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AKGÜN, YRD. DOÇ. BİLAL BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Enflasyon hedeflemesi, 1980'lerden sonra enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik olarak ortaya çıkmış özel bir para politikası rejimidir. İlk olarak uygulayan ve başarılı sonuç elde eden ülke Yeni Zelanda olup; sonrasında, ülkemizde diğer birçok ülke tarafından da başarı ile uygulanmıştır. Ülkemizde enflasyon hedeflemesi, 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında sabit döviz kuru sistemine dayalı para politikasının terk edilmesi sonrası, 2002 ve 2006 yılları arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB)tarafından örtük enflasyon hedeflemesi olarak uygulanmaya başlanmıştır. 2006 yılının başından itibaren, geçmiş dört yıllık örtük enflasyon uygulamalarında gerekli ön şartlar da sağlanarak enflasyon hedeflemesi uygulamasına resmen başlanmıştır. Enflasyon hedeflemesi politikasına göre, para otoriteleri para ile ilgili politikalarını önceden belirlenen orta vadeli sayısal bir enflasyon hedefine ulaşmak için yürütmelidirler. En önemli bileşenleri şeffaflık ve hesap verebilirliktir. Bu çalışmada, enflasyon hedeflemesi rejiminin temel unsurları ele alınmış olup, ülkemizde uygulanabilirliği ve karşılaşılan sorunlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inflation Targeting is a special policy regime that has been established after the 1980s in an effort to fight against the then relatively high inflation and achieve price stability. It was first applied by the Reserve Bank of New Zealand and led to pretty nice outcomes. Later on, it has been applied successfully in many other countries, including Turkey. In 2001, after the most severe economic crises of the history of the young republic, Turkey altered its monetary policy regime that had previously been based on the fixed exchange rate regime and switched to the implicit inflation targeting. The Central Bank of the Republic of Turkey implemented that target between 2002 and 2006. Taking into consideration, all the prerequisites that had been provided by applying the implicit inflation targeting policy and starting from 2006, the CBRT officially began establishment of the inflation targeting policy. According to the inflation targeting policy, authorities who are engaged in money suply control, have to arrange their policies according to the predetermined middle term quantitative inlation targets. The most important components of an inflation targeting regime are transparency and accountability. This thesis has primarily taken into consideration the main instruments of an inflation targeting regime and aims to explain the common threats that has been observed in Turkey.