Konfeksiyon (Hazırgiyim) çalışanlarında: Örgütsel adalet algısının iş tatminine etkisi üzerine bir araştırma Mersin ili örneği
Apparel (ready wear) works organized justice effect job satisfaction of Mersin sample
  1. Tez No: 495672
  2. Yazar: ERHAN UYĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Rekabet ortamının amansız bir şekilde ön plana çıktığı iş hayatında insan faktörünün önemini giderek artırmaktadır. İşletmelerin bu amansız rekabette üstünlüğü sağlayabilmesi için insan faktörünü çok iyi bir şekilde yönetmesi kaçınılmaz olmuştur. Bilişim çağının bir sonucu olarak, insanların eğitim seviyesinin yükselmesi ile birlikte beklentileri de artmakta, çalışan beklentileri ise koşul ve şartlara göre sürekli olarak değişmektedir. İşletmelerin de değişen koşullara göre organizasyon yapılarını revize etme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu da çağın gereklerine göre modern anlamda iş yapma sorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. İnsanların devletten beklentisi artmış ve bunun sonucunda adalet kavramı önem kazanmıştır. Günümüzde devletler ise ihtiyaçlara cevap verebilmek adına kamunun yaptığı iş ve işlemlerin şeffaflığını ön plana çıkarmıştır. İşte bu noktada işletmelerde de“örgütsel adalet”kavramı önem kazanmış; yönetim anlayışını daha şeffaf, daha adil ve yönetime katılımın daha fazla olduğu bir yapının oluşması sağlanılmıştır. Geleceğin işletmeleri daha mobilize, daha esnek ve değişen durum ve şartlara hızlı ayak uydurabilme yetenekleriyle hayatta kalabilme durumlarıyla karşı karşıyadır. Bu bağlamda Türkiye'nin en önemli üretim ve istihdam sektörlerinde bir tanesi olan tekstil sektörü ve onun alt iş kollarından hazır giyim sektörüne ilişkin olarak, Mersin İl ve Akdeniz İlçesinde bulan Mersin Serbest Bölgesinde faaliyet gösteren, üç adet hazır giyim işletmesinde toplam 429 yönetici ve işçi konumunda çalışanın katılımı ile veriler toplanarak, örgütsel adaletin iş tatminine etkisi ölçülmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The competitive environment has been relentlessly increasing the importance of human factor in business life. The management of the human factor has been inevitable in order to enable the enterprises to achieve this incomparable competitive advantage. As a consequence of the information age, expectancy increases with the increase of the education level of the people, and employee expectations are constantly changing according to the conditions and conditions. Businesses also have to revise their organization structures according to changing conditions. This, according to the needs of the age, has brought about the problem of doing business in modern sense. People's expectation from the state has increased and consequently the concept of justice has gained importance. Nowadays, the states put forward the transparency of the works and transactions that the kamun has done in order to respond to the needs. At this point, the concept of“organizational justice”gained importance. A more transparent, fairer, and more participative management approach has been achieved. Businesses of the future are faced with more mobile, more flexible and survivable with their ability to keep pace with changing conditions and conditions. In this context, with regard to the garment sector, which is one of the most important production and employment sectors of Turkey, which is one of the most important manufacturing and employment sectors, there are 429 managers and workers in three ready-to-wear operations operating in the Mersin Free Zone, By collecting data with the participation of the employees, the effect of the organizational justice on the job satisfaction was tried to be measured.