Son dönem değişen reyting ölçüm sisteminin medya yayın program içeriğine etkileri (Acun Ilıcalı örneği üzerinden)
The effects of the recent time reiting measurement system on the media broadcast program (On Acun Ilıcalı learning)
- Tez No: 495689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CEM FERİDUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında son dönemde değişen reyting ölçüm sisteminin TV programları-içerikleri üzerindeki etkileri incelenerek Acun Ilıcalı ve TV8 örneği üzerinden değerlendirilmiştir. TV'nin toplumla koşut şekillendiği görüşünden hareketle, Türkiye toplumunun sosyo-kültürel ve de politik alt-üst yapısı literatür taraması ile incelenmiştir. Değişen reyting ölçüm sisteminin TV8'in program ve de içeriklerine etkilerini saptamalarımızı nesnelleştirmek adına sayısal reyting göstergeleri bağlamında eleştirel çözümleme yöntemi ile ortaya konmuştur. Acun'un değişen reyting sistemi öncesinde ve de sonrasında TV'yi kodlayışı program dil ve kurgusu bağlamında ele alınarak sisteme uyum sağlama yöntemleri Show TV ve de TV8'deki içeriksel farklar doğrultusunda TV'de içerik analizi yöntemine binaen tanımlanmıştır. Tez 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türkiye'nin medya tercihlerini etkileyen siyasi-toplumsal tarihin önemine değinilmiştir. İkinci bölümde Türkiye toplumsal kültürünü etkileyen yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde Türk medya tarihindeki kırılma noktaları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde reyting olgusu, beşinci bölümde ise TV'de gerçeklik kavramı konuları anlatılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise Acun'un TV programcılığına bakışı ele alınarak tezimizin ana damarı ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise değişen reyting ölçüm sisteminin TV8'e yansımaları ve de yakın gelecekte araştırılması gerekli olacak olan duruma değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects on the TV programs-contents of the recently changed rating measurement system were examined and evaluated on the case of Acun Illıcalı and TV8. The notion that the TV formed parallel with collective action, and socio-cultural society in Turkey was also examined by the political superstructure sub-literature. In order to objectively determine the effects of the changing rating system on the program and contents of TV8, we have been presented with a critical analysis method in the context of digital rating indicators. Before and after the changing rating system of Acun, the methods of adaptation to the system by considering the coding of TV in the context of program language and editing have been defined as the content analysis method in TV in the direction of contextual differences in Show TV and TV8. The thesis consists of 6 parts. The first part has been referred to the importance of political and social history of the media preferences affect Turkey. The second part has been demonstrated in Turkey's approach to influencing social culture. In the third chapter, breaking points in Turkish media history are examined. In the fourth chapter, the case of rating, in the fifth section, the concept of reality in TV is explained. In the sixth and last chapter, the main vein of our thesis has been put forward by considering Acun's view on TV programming. In the conclusion section, the reflection rating system is reflected on TV8 and the situation that will need to be investigated in the near future is mentioned.