Katılım bankalarında finansal raporlamanın anlaşılabilirliği: Bir araştırma
Understandability of financial reporting in participation banks: A research
- Tez No: 495741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TAYLAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türkiye'de temelleri 1983 yılında“Özel Finans Kurumları”adıyla atılan katılım bankacılığı, son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiştir. Bu hızlı gelişmenin en önemli nedeni 2005 yılında yürürlüğe girmiş olan 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'dur. Bu kanun ile beraber katılım bankaları mevduat bankaları ile aynı düzenlemelere tabi olmuştur. Olumlu ekonomik koşulların ve yapılan olumlu düzenlemelerin dışında katılım bankalarının gelişimlerini sürdürebilmeleri için finansal tablolarının ve faaliyetlerinin anlaşılabilirliği önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarında uygulanan finansal raporlamanın anlaşılabilirliğinin tespitidir. Bu amaç doğrultusunda, ilgili katılımcılara anket uygulanmış ve konu ile ilgili algıları belirlenmiştir. Sonrasında veriler faktör analizi, Kruskal-Wallis H Testi ve Mann-Whitney U Testi gibi istatistik yöntemlerle değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Son olarak, araştırma ile ilgili sonuçlar ifade edilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Participation banking was founded in 1983 under the title of“Special Finance Institutions”in Turkey, has shown a rapid development in recent years. The most important reason for this rapid development is the Banking Law No. 5411, which was enacted in 2005. With this law, participation banks have been subject to the same arrangement with the banks. Understandability of their financial statements and their activities are important in order to the participation banks to continue their development, except that positive economic conditions and legislative regulations. The aim of this study is to determine the understandability of financial reporting applied in participation banks operating in Turkey. For this purpose, a survey was conducted to participants and their perception has been identified on the subject. Subsequently, the data were analyzed by using statistical methods like factor analysis, Kruskal-Wallis H Test and Mann-Whitney U Test and the findings were commented. Finally, the results of the research were expressed and suggestions were made.