Kamu politikası yapımının kurumsal değişim çerçevesiyle açıklanması: Türkiye'de ilkokul öğretmenlerinin istihdam kurumları örneği
The public policy-making in the institutional change: The employment institutions for primary-school teachers in Turkey
- Tez No: 495744
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ALADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. İlk olarak Türkiye'de ilkokul öğretmenlerinin istihdam kurumlarının değişimini“Kamu Siyasası Yapımı”ve“Kurumsal Değişim”kuramlarıyla incelemektir. İkinci olarak, Türkiye'de ilkokul öğretmenlerinin istihdam kurumlarının değişimi sonucu ortaya çıkan yasaların oylama sürecinde yer alan siyasal partilerin, söz konusu yasaların yapımına etkilerini araştırmaktır. Çalışmanın araştırma sorusu, Türkiye'de ilkokul öğretmenlerinin istihdam kurumları neden ve nasıl değişti? Değişim sonucu ortaya çıkan yeni düzenlemelerin yapımı sürecinde hangi taraflar yer aldı ve yer alan taraflar, söz konusu yasaların yapılmasında ne kadar etkili oldu? Çalışmanın kuramsal dayanağı Mahoney ve Thelen'ın çalışmalarını temel almaktadır. Uygulama bölümünde ise ilkokul öğretmenlerinin istihdam kurumlarını düzenleyen ilkokul öğretmenlerinin yetiştirilmesi, atanması, mali durumuna ilişkin yasalar dikkate alınmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Yasaların gerekçeleri, yasalaşma sürecinde yetkili komisyonların raporları ve milletvekillerinin beyanlarının yer aldığı meclis tutanakları incelenmiştir. Stokman'ın“kolektif karar alma süreci”çalışmalarında kullandığı tek boyutlu ölçek ve güç, siyasa konumu ve belirleyicilik düzeyi değişkenleri kullanılarak regresyon analizi ve Kruskal-Wallis testi yapılmış,“İlkokul öğretmenlerinin istihdam kurumlarını düzenleyen yasaların oylama sürecinde yer alan siyasal partilerin etkisi nedir?”sorusu yanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has two main aims. Firstly, we have examined the changes of the institutions pertain to the primary school teachers employment through the“public policy making”and“institutional change”theories. Secondly, we have investigated the effects of the adhering political parties during voting process of the enacted laws that constituted after the changes of the employment institutions of the primary-school teachers in Turkey. The research question is why and how does the employment institutions of the primary school teachers have been changed? Which parties adhered to the voting process of the enacted laws constitutions after the changes of the employment institutions of the primary-school teachers in Turkey? How much effect can be referred to the adhering parties on the legislation of the in question laws? The theoretical framework of the study relies on Mahoney ve Thelen. The empirical section surveys the laws on teaching, assignment and financial status of the teachers. We have performed both the quantitative and qualitative method. Law justification, sub-commission reports and the discourse of the member of TBMM have been surveyed as the data set. One dimensional scale, power, policy position and saliency scores clarified in“the collective decision-making theory”have been benefitted from Stokman's studies. Then responded the following question: How do the adhering political parties in voting process effect on the laws legislation about the primary school teachers institutions?