Hipertansiyon hastalarına uygulanan telefon ile izlemin ilaç uyumu, kan basıncı ve kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyine etkisi
The effect of telephone follow-up applied to hypertension patients on drug complience, blood pressure and cardiovascular di̇sease risk factors knowledge level
- Tez No: 729964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma; hipertansiyonu olan hastalara tele-hemşirelik uygulamasıyla verilen eğitimin hastanın tedaviye uyumuna, kan basıncına ve kardiyovasküler hastalıklar risk bilgi düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrol gruplu ve deneysel olarak yapılmıştır. Uygulama İstanbul ilinde bir aile sağlığı merkezine başvurmuş 69 hasta ile 34 müdahale ve 35 kontrol grubu olarak gruplandırma yapılarak randomizasyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Vaka grubuna 1 aylık tele-hemşirelik uygulamasıyla eğitim programı uygulanıp kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Bir ay sonrasında eğitim verilen vaka grubu ve kontrol grubu ilaç kullanımı, kan basıncı ve kardiyovasküler hastalıklar risk bilgi düzeyleri karşılaştırılmıştır. Müdahale grubunda olan hastalara ilk görüşmede; Hasta Tanılama Formu, Hipertansif Hastalarda İlaca Uyum Öz-Etkililik Ölçeği Kısa Formu ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD), uygulanarak ön test yapılmıştır. Müdahale grubundaki hastalara bir ay boyunca beşer gün arayla telefonla takip edilerek gerekli eğitim planı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Bir ay sonunda müdahale ve kontrol gruplarına İlaca Uyum Öz-Etkililik Ölçeği Kısa Formu ve Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) uygulanarak son test gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde hipertansif hastaların ilaca uyum öz-etkililik puanlarında (x̄ilk=43,73), (x̄son=50,70) anlamlı derecede artış, kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyi puanlarında (x̄ilk=17,50) (x̄son=25,70) artış anlamlı bulundu. Araştırma sonunda hipertansif hastalara uygulanan telefonla izlemin ilaç uyumunu ve kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the patient's compliance with the treatment of the training given with the tele-nursing application, and the effect on blood pressure and cardiovascular disease risk knowledge level with the randomized field experiment method. The study was carried by randomization method by grouping 69 patients who applied to a family health center in Istanbul. In addition, this group was divided into two as 34 experimental and 35 control groups. Tele-nursing training program was applied to the case group for a month, and there was no intervention to the control group. After a month, the knowledge level of the case group and the control group were compared in terms of drug use, blood pressure and cardiovascular disease risk. In the first interview with the patients in the intervention group; a pre-test was performed by applying the Patient Diagnosis Form, the Short Form of the Self-Efficacy Scale for Adherence to Medication in Hypertensive Patients, and the Risk Factors in Cardiovascular Disease Knowledge Level (CARRIF-KL) scale. The patients in the intervention group were followed up by phone each 5 days of a month by applying the necessary training plan. At the end of the related month, the final test was performed to the intervention and control groups by applying the Risk Factors in Cardiovascular Disease Knowledge Level (CARRIF-KL) and Self-Efficacy Scale-Short Form, The related data obtained from the research were obtained from SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) by using Windows 22.0 program. When the findings obtained from the study were evaluated, there was a significant increase in drug compliance self-efficacy scores (x̄first=43.73), (x̄last=50.70) in hypertensive patients, and cardiovascular disease risk factors knowledge level scores (x̄first=17.50) (x̄last=25 ,70) was interpreted as significant. At the end of the study, it was concluded that phone-based monitoring method applied to the hypertensive patients increases the drug compliance and cardiovascular disease risk factors knowledge level.