İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Pilotlar üzerine bir alan araştırması
The effect of human resources management practices on organizational commitment: A field research on pilots
- Tez No: 495774
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Örgütsel bağlılık, örgütsel tutumlar ve davranışlar üzerinde etkili olduğu için uzun süreden beri araştırılan bir konudur. Literatür taraması yapıldığında, hem örgüt hem de çalışan bakımından önem arz eden örgütsel bağlılığı etkileyen pek çok değişken olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, insan kaynakları uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini tespit etmektir. Ayrıca sendikaya üyeliği durumunun bu iki değişken arasındaki ilişkide herhangi bir etkisinin olup olmadığı incelenecektir. Bu doğrultuda, örgütsel bağlılık ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları ölçekleri kullanılarak hazırlanan anket aracılığıyla Türkiye'deki 443 Türk pilottan veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda; işe alma-seçme, eğitim, performans değerlendirme, kariyer yönetimi, ücretlendirme, ödüllendirme iletişim ve kararlara katılım boyutlarını içeren insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, çalışanların örgütsel bağlılıkları (duygusal, devamlılık ve normatif) üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sendika üyeliğinin, insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile örgütsel bağlılık ilişkisinde herhangi bir aracı (moderatör) etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment has been studied for a long time since it has influenced many organizational attitudes and behaviors. Review of the literature show that there are many variables affecting the organizational commitment which is important both in terms of the organizations and employees. The main purpose of this study is to determine the impact of human resources practices on organizational commitment. It will also be examined whether there is any effect of union membership on the relationship between these two variables. Data were collected via questionnaire prepared using the scale of organizational commitment and human resources management practices from 443 Turkish pilots from Turkey accordingly. As a result of the research, human resource management practices including recruitment - selection, training, performance evaluation, career management, rewarding, communication and participation in decisions have been found to have a positive effect on employees' organizational commitment (affective, continuance and normative). Moreover, it has been shown that union membership has no effect as a moderator in relation to organizational commitment and human resources management practices.