Eski Yunan toplumunda büyü
Magic in ancient Greek society
- Tez No: 749730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmamızda Antik dönem büyülü papirüs ve lanet tabletleri ışığında 'Eski Yunan Toplumunda Büyü' konusu incelenmiştir. İki bölüme ayrılan çalışmanın birinci bölümünde büyünün ortaya çıkışı, tarihçesi, büyü çeşitleri, korunma yöntemleri, din ve bilim açısından önemi; ikinci bölümde ise Eski Yunan'da büyü ve büyücüler başlığı altında Yunan ve Akdeniz kıyı kesimlerinde yaşayan Yunan devletlerinde varlığını sürdürmüş olan büyü kelimesi ile ilgili kavramlar, büyü çeşitleri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verilerek büyünün sosyal anlamda kullanım alanlarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Antik büyüyü özünden ziyade zıtlıklarla tanımlamak her zaman daha kolay olmuştur. Büyülü uygulamalarda kullanılan bağlamlar, lanetler, ayinler, dualar, heykelcikler veya oyuncak bebeklerin şekillendirilmesi vazgeçilmez diyebileceğimiz uygulamalardır. Etkileri için ilahi güçlerin yatıştırılması, zorlamasını kullanan formüller buna verilebilecek örneklerdir. Bu noktada Eski Yunan toplumunda kullanılan lanet tabletleri, erotik büyüler, voodoo bebekleri, kamusal anlamda ki büyüler ve sporcu büyüleri dediğimiz bir çok farklı büyü türü ortaya çıkmıştır. Uygulayıcıların istediklerini elde etmek için hiçbir şeyden kaçınmadıkları ise gözle görülür niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the subject of 'Magic in Ancient Greek Society' was examined in the light of ancient magical papyrus and curse tablets. In the first part of the study, which is divided into two parts, the emergence of magic, its history, types of magic, protection methods, its importance in terms of religion and science, and in the second part, under the title of magic and sorcerers in Ancient Greece, the word magic that continued its existence in the Greek states living in the Greek and Mediterranean coastal areas It has been tried to draw attention to the social usage areas of magic by giving information about related concepts, types of magic and methods of protection. It has always been easier to describe ancient magic by contrasts than by essence. Must-have contexts for magical apps, Contexts, curses, rituals, prayers, figurines or dolls are indispensable for magical practices. Formulas that use the pacification and forcing of divine powers for their effects are examples of this. At this point, many different types of spells, which we call curse tablets, erotic spells, voodoo dolls, public spells and sports spells, used in Ancient Greek society have emerged. It is evident that practitioners spared nothing to get what they want.