Arnavutluk'ta çokkültürcülük: Soğuk savaş ve sonrası
Multicultural poli̇cy of Albania: The cold war and the post-cold war era
  1. Tez No: 495781
  2. Yazar: PRANVERA QYRDEDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİP ASAF BEKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Balkanlar bölgesinde, Arnavut tarihinin değerlendirmesi, çokkültürlü bölgenin siyasi gelişmelerine bağlı olarak yapılmaktadır. Siyasi gelişmeler doğrusal olmamıştır, fakat kayıta geçmemiş dönemler olmuştur. Ateizm, Hristiyanlık ve İslam'dan etkilenmiş ve asimile edilmiş toplumlar, zengin ve rengârenk kültürel mozaiğin oluşmasına zemin yaratmıştır. Başka sistemlerin bir parçası olması, Arnavut tarihinde ve Doğu-Güney yerleşimlerin ilişkileri arasında avantajlar ve dezavantajlar yaratmıştır. Örf ve adet hukukunun, dini kurallardan üstün olması ataerkil sistemin temellerini oluşturmuştur. Arnavut sosyal sisteminin temelleri: Şeref sözü, vefa borcu ve inanç, hem yabancı hem Arnavut yazarları etkilemiştir ve onlar tarafından dile getirilmiştir. İslam, Katolik ve Ortodoks dinlerinin bir arada var olması, yüzyıllar boyunca çatışmasız bir ortamla sonuçlanmıştır. Dışarıdan gelen müdahaleler ve yönetim sistemleri, Arnavutlar arasındaki vatanseverlik hissini geliştirmiştir. Komünizm, ülkeyi ve Arnavut halkı 50 yıl boyunca izole etmiştir. Vatanseverlik ve izolasyon, Arnavut örf-adetlerini, geleneklerini ve sosyal sistemin değerlerini korumuştur ve sürdürmüştür; nadir bir örnek ortaya çıkararak farklılıkların, bir arada yaşayan insanları nasıl yakınlaştırabildiğini göstermiştir. Devlete ve devletin takip ettiği politikalara karşı güvensizlik, halkı inanca veya göç etme çözüme yönlendirmektedir; çünkü halk yöneten güçleri, Güneydoğu ülkelerinin durumlarındaki kötüye gidişin ana sebebi olarak görmektedir. Arnavutluk'ta uzun süren demokrasiye geçiş döneminden dolayı, ülke Avrupa Birliğine entegrasyon ve genişleme politikalarını takip etmek zorundadır çünkü ekonomik zorluluklarla baş edebilmek için AB ülkeleri önemli bir rol oynamaktadır. 1990'lı yıllar Komünist ülkelerden gelen büyük göç dalgaları ile anılmıştır ve sonrasında Arap Baharı değişimleri devam etmiştir. Hoşgörünün yerini, Müslüman ülkelere ve İslam'a karşı önyargılar almıştır.
Özet (Çeviri)
The appreciaton of Albanian history in the territory of Balkans has gone in parallel with the political developments of this multinational region. The political developments have not been linear but undocumented periods have not been covered yet. Assimilated populations influenced by Ateism, Christianity and İslam create a colorful and rich cultural mosaic. Being part of other political systems has brought advanages and disadvantages to the history of Balkans and the ties between the Southeastern settlements. The priority of Costumary law over all religious dogma has laied the foundations for a patriarchial system in this region. It was not only for foreigners, but also the Albanians who were influenced and have mentioned the foundations of the Albanian social system: pledge of honor (besa), duty of loyalty and faith. The co-existing of religions: İslam, Catholic and Orthodoks Christianity in harmony has resulted in lack of conflicts for centuries. Foreign interventions and systems have strengthened the Patriotic feeling among Albanians. Communism isolated the country and its people for five decades. Patriotism and isolation has preserved the Albanian customs, and values of this social system, showing a rare example of how diversity can bring people together. Distrust to the government and its policies leads the mass to religious faith or immigration solutions, as they consider the leading forces the main cause of deteriorating situation in Southeastern Europe. Because of the continuing transition period Albania had to follow the entegration and enlargement policies of the European Union, which are playing a great role in coping with eonomic hardship. The 1990's were characterized by a flux of migration from the Comunist countries, that was followed by the Arap Spring. Tolerance was replaced by increased prejudice against Muslim countries and İslam.