Reval Anlaşması ve Osmanlı İmparatorluğu'nun tasfiyesi
Reval Agreement and liquidation of the Ottoman Empire
  1. Tez No: 495799
  2. Yazar: DEVRİM VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EĞRİBEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada Reval Anlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu ilişkisi ele alınacaktır. Reval Anlaşması çoğu kaynakta Reval Görüşmesi olarak aktarılmaktadır. Görüşme Büyük Britanya Kralı VII. Edward ile Rus Çarı II. Nikolay arasında 8–9 Haziran 1908'de o dönemde Rus topraklarına dâhil olan Reval'de (bugünkü Tallinn, Estonya) yapılmıştır. Ancak Reval Anlaşması'nın siyasi ve sosyo-politik kapsamı ve önemi birkaç satır açıklama ile aktarılan bir görüşmeden ibaret değildir. Anlaşmayı tüm yönleri, sonuçları ve aktörleri ile değerlendirmek gerekir. Her ne kadar tartışmaya bu görüşme ile başlanabilecek olsa da anlaşma Doğu Sorununun çözümü ve Osmanlısız bir dünya üzerine olan uzlaşıyı ve yeni dünya siyasetini anlamaya dair yol göstericidir. Reval Anlaşması, Dünyanın XX. yüzyıl ve sonrasında yeniden biçimlendirilmesinde, Doğu'nun haritaları ile oynanmasında önemli ve etraflıca işlenince yeni değerlendirmelere izin verecek bir anlaşmadır. I. Dünya Savaşı sonrasında kurulan yeni düzeni anlamak için başarıya ulaşan ve ulaşmayan sonuçları ile XX. yüzyılı belirleyen anlaşmadır. Güç dengelerini düzenleyebilmek için ardından günümüze kadar iki adet Dünya Savaşı ve sayısız anlaşma yapılmış dünya çapında etkileri olan bu olayı açıklayıp anlamak için konu önem taşımaktadır. Özellikle iki büyük dünya savaşı ve bitişlerinde yapılan görüşmeler, mütarekeler, barış anlaşmaları ve konferanslarda da taraflar, ortaklar, bu anlaşmalardan karlı çıkanlar ve zarar görenler pek değişmediğinden günümüze kadar süren projelerin anlaşılabilmesi için bunların başına, tarafların netleştiği ilk anlaşmaya dönmek gerekmektedir. Bütünüyle gerçekleşememesi nedeniyle Reval Anlaşması'nın etkisi günümüze kadar sürecektir.
Özet (Çeviri)
This work's focus is the relationship between the Reval Agreement and liquidation of the Ottoman Empire. In many sources, Reval Agreement is mentioned under titles such as:“Reval Meeting”,“Reval Convention”,“ Reval State Visit”,“Royal Visit to Tallinn”. This summit took place between Great Britain's King Edward VII and Russian Empire's Czar Nicholas II, on 8-9 June 1908, at shores of Reval, a city which was then part of Russia, which is now today's Tallinn, Estonia. The sociological, political scope and importance of Reval Agreement can't and shouldn't be limited to a brief information regarding a royal family meeting. The agreement should be carefully studied with all aspects, consequences, actors. This meeting could only well serve as starting point for such study, the whole agreement will help understand the new world policy, consensus over a world without Ottoman, thus solution for the Eastern Question. Reval Agreement, helps reach new evaluations regarding reshaping of the world after XXth century and meddling with maps of the East. The disruption Reval agreement inflicted upon global balance of power has caused two global wars and countless conventions makes it even more important subject to be analyzed. In order to effectively understand the repercussions and consequences of this policy that is still being witnessed, we thought it would be better to go back to the starting point where parties and outlines are actually identified. This piece of history will lighten our path to accurately sociologically interpret immense political events the East is going through.