Lojistik merkezlerin kuruluş yeri seçimini etkileyen kriterlerin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determination of criterions effecting choice of logistics center location
  1. Tez No: 495814
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLTEKİN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılık modlarının hepsine veya birçoğuna erişilebilme olanağının olduğu yerler olan ve yük taşımacılığı sürecinde gerçekleştirilen birçok hizmeti (depolama, elleçleme, vd.) içinde barındıran lojistik merkezlerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle yük taşımacılığı adına birçok açıdan rekabet avantajı sağlayabilecek olan lojistik merkezlerin kuruluş yerlerinin belirlenmesi de önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışma lojistik merkezlerin kuruluş yeri belirlenmesi için göz önünde bulundurulan kriterler ve bu kriterlerin göreceli önem derecelerinin ortaya konmasıyla yer seçimine ışık tutmaktadır. Çalışma, belirsizliğin ve kararı etkileyen birçok kriterin olduğu durumlarda etkin şekilde karar verilmesi için Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemlerinden biri olan Chang'ın geliştirdiği Genişletilmiş Analiz Yöntemi kullanılarak modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of logistics centers, which are places where access to all or most of road, railway, sea and airway modes can be reached and which have many services (warehousing, handling, vs) carried out during freight forwarding are increasing day by day. For this reason, it is also important to determine the location of the logistics centers which can provide competitive advantage in many respects for freight transport. In this context, the study sheds light on the selection criteria of the logistic centers and the relative importance of these criteria. The study was modeled by using the Extended Analysis Method developed by Chang, one of the Fuzzy Analytic Hierarchy Process methods, to effectively determine when there are many criteria affecting uncertainty and decision.