Sürdürülebilir tedarik sistemi için bir model: Kalkınmada öncelikli yöre uygulaması
A model for sustainable procurement system: Application of priority province for development
- Tez No: 472647
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kalkınmada öncelikli yörelerde yatırım kararı alan kuruluşlar için tesis/kuruluş yeri seçimi, değiştirilmesi yüksek maliyetli, en iyi karar vermeyi gerektiren, uzun dönemli stratejik yatırımlardır. Bu kararların alınmasında, yer seçimine etki eden faktörlerin tespiti büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, literatürde bulunan yer seçimine yönelik kriterlerin yanında, günümüze kadar yapılan araştırmalarda dikkate alınmayan Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE), Gayri Safi Katma Değer Göstergesi (GSKDG) ve terör kriterleri dikkate alınmıştır. Kriterlerin öncelik değerleri Çok Kriterli Karar Verme Tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi ile belirlenmiş ve elde edilen öncelikler kurulan 0-1 Hedef Programlama modeline dahil edilerek, aynı anda birden fazla yer seçimi yapabilecek bir model önerilmiştir. Önerilen model ile sürdürülebilir bir tedarik sisteminin oluşturulması için kalkınmada öncelikli yörelerden Doğu Anadolu Bölgesi'nin hangi illerinde tedarik merkezlerinin kurulabileceği incelenmiş ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Facility location selection for the enterprises in the public or private sector which take an investment decision in the priority provinces for development, replacing costly and requiring a decision best, is the long-term strategic investment. The determination of the criterion that influence the selection of the location when such investment decisions are taken, is of great importance. In this study, besides the criterion for location selection in the literature, Socio-Economic Development Index (SEGI), Gross Value Added Indicator (GVAI) and terrorism criterion, which have not been taken into account in the literature before, were taken into consideration. Priorities of the criterion were determined by one of the Multi-Criteria Decision Making Techniques, Analytical Hierarchy Process, and a model which could select multiple locations at the same time by including the priorities obtained in the 0-1 Goal Programming model, has been proposed. In order to form a sustainable procurement system with the proposed model, in which provinces of Eastern Anatolia Region supply centers can be established was investigated and its results were discussed.