Çalışanların performans yönetimi sistemine yönelik algılarının iş tatmini ile ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between employees' perception of performance management system and job satisfaction and a research
- Tez No: 495818
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışanlar, organizasyonun stratejilerine ulaşmada temel unsuru oluşturmaktadırlar. Bu nedenle çalışanların performans yönetimi sistemine yönelik algısının ölçülmesi sistemin etkinliğe ulaşması ve sürdürülebilirliği için önem taşımaktadır. Çalışanların iş tatminleri organizasyondaki pek çok faktörle ilişki içindedir ve organizasyondaki pek çok sistemden etkilenmektedir. Bu araştırmanın temel amacı çalışanların performans yönetimi sistemi algılarıyla iş tatminleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma otomotiv, bankacılık, beyaz eşya, ilaç, hızlı tüketim, tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren, performans yönetimi sisteminin uygulandığı, kurumsal firmalardaki 197 çalışan üzerinde uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışanların performans yönetimi sistemi algılarının iş tatminleri ile ilişkisi bulunduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees are a key element in reaching the organization's strategies. For this reason, measuring the perception of employees' performance management system is important for achieving efficiency and sustainability of the system. Employee job satisfaction is related to many organizational factors and is influenced by many systems in the organization. The basic aim in this thesis is to examine the relationship between employees' performance management system perceptions and employees' job satisfaction. This research contains 197 employees working in the automotive, banking, white goods, pharmaceutical, fast consumption, textiles sectors, where the performance management system is implemented. According to the result of the research, employees' performance management perception is related to their job satisfaction.