Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)'ın adalet bakanlığı çalışanları üzerindeki etkisi üzerine bir alan araştırması
A fieldresearch on the effect of ministry of justice National Jodicial Network Project (UYAP) on the personnels of ministroy of justice
  1. Tez No: 279532
  2. Yazar: RAHMİ ÖZKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada yönetim bilgi sistemlerinin kamu sektöründe, özellikle Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Ulusal Yargı Ağı Projesi'nde çalışanların algılarına yönelik ne tür etkiler bıraktığı incelenmek istenmiştir. Yapılan çalışmada kamu personelinin yönetim bilgi sistemleri konusunda yeterli bilgiye sahip olup olmadıkları, çalışanların iş tatmini, motivasyon, zaman yönetimi gibi alanlarda yönetim bilgi sistemlerinin çalışanlara ne gibi faydaları olduğu araştırılmıştır.Yapılan alan araştırmasında anket yönteminden yararlanılmış. İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan adliyelerde çalışanlar üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Toplam 400 denek üzerinde yapılan çalışmanın dağılımına bakıldığında İstanbul da 200, Ankara ve İzmir'de 100'er adet anket uygulanmıştır.Veriler üzerinde yapılan inceleme sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilip örneklem grubunun demografik özelliklerine bakıldığında, kurumda çalışanların yaş ortalamasının 31 civarında olduğu, eğitim durumlarının önlisans ve lisans seviyesinde yoğunlaştığı, kurumda çalışma süresine bakıldığında ise 3.5 yıllık bir ortalamanın olduğu görülmektedir. Bilgi teknolojileri konusunda personelin % 43,8'inin herhangi bir kurumdan bilgisayar eğitimi aldığı gözlenmiştir. Bilgi teknolojilerinin mesai saatleri içinde ne sıklıkta kullanıldığına bakıldığında ise; çalışanların gün içerisinde ortalama 6 saat süresince işlemlerini bilgi teknolojileri vasıtasıyla gerçekleştirdiği gözlenmiştir.Yapılan istatistikî inceleme sonucunda araştırmaya katılan bakanlık çalışanlarının bilgi teknolojilerinin ve UYAP'nın etkilerinin ortalamaları incelendiğinde, bilgi teknolojilerinin etkisi boyutu ortalamasının en yüksek, Ulusal Yargı Ağı Projesi boyutunun ortalamasının en düşük olduğu görülmektedir.Yapılan araştırmada UYAP'nın çalışanların algıları üzerindeki etkilerine bakıldığında, özellikle etkili bir bilgi teknolojisi kullanılarak verimlilik arttırılabilir görüşüne olumlu yanıt verildiği görülmüştür. Aynı zamanda UYAP'nın performansı arttırıcı bir etkiye sahip olduğu, zaman kaybını önleyici bir etkisi olduğu, işlerin daha basit tekniklerle yapılmasını sağladığı görüşlerinde de olumlu sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been analzyed that what kind of effects management information systems have on public sector, especially the effects of National Judicial Network Project which is constituted within the Ministry of Justice on its personnels. It has been explored that what kind of benefits management information systems have on fields such as whether the personnels have enough knowledge about using information systems, personnels? employment satisfaction, motivation, using time efficiently, and what kind of values UYAP provides to its personnels.The survey method has been used in this research; this survey has been applied to the personnels in big courts in Istanbul, Ankara, and Izmir. When the range of study, which has been done on total 400 informants, is observed, 200 surveys have been applied in Istanbul, and in Ankara and in Izmir 100 surveys have been applied for each.The findings that were obtained in consequence of the analysis of surveys has shown that; when the demographic features of subject group are considered, the age average of the personnels in institution is at about 31 and their educational levels are at associate/ bachelor?s degree; when the working period in institution is considered, a 3,5 year average has been found. It has been observed that %43,8 of the personnels did not take computer training from any institution. When the frequency of information technology usage during working hours is considered, the personnels who work approximately 6 hours in a day, do their duties by means of information technology.In consequence of statistical analysis, when the average effects of information technologies and UYAP on ministry personnels, the average of the extent of information technology effect is the highest, and the extent of the average of NJNP is the lowest.In this research, when we consider the views about the influences of UYAP on perception of employers we found out productivity can be increased by using effective information technologies. Beside this, UYAP increase performance, prevents waste of time, facilitied to work simple techniques.