Video oyunlarının Fikir ve Sanat Eserleri Hukukunda korunması
The protection of video games in law of intellectual and artistic works
- Tez No: 495836
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Video oyunu, uzun uğraşlar sonucu meydana getirilen modern eğlence ürünlerinden birisidir. Fikri çaba sonucunda meydana getirilen video oyunlarının korunmasında, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku önem arz etmektedir. Zira Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku uyarınca, fikri çaba sonucunda ortaya çıkan ürünlere koruma sağlanmaktadır. Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku uyarınca, gerekli korumadan yararlanacak şekilde, video oyunlarını kapsayıcı nitelikte açık hükümler düzenlenmemiştir. Mevcut düzen kapsamında, oyunların korunmasına yönelik doktrinde muhtelif görüşler ileri sürülmüştür. Bu minvalde veri tabanları, bilgisayar programları ve sinema eserleri kapsamında, oyunların değerlendirilebileceği ifade edilmiştir. Bu tez bünyesinde video oyunları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında, yukarıda zikredilen eser türleri açısından incelenmiş, ilgili koruma rejimlerinin oyunlar bakımından müspet ve menfi yönleri analiz edilmiştir. Ayrıca oyunlara ilişkin teknik bazı hususi meseleler hukuken irdelenmiştir. Metin, görüntü, ses gibi eser niteliğini haiz olabilecek muhtelif unsurların, bilgisayar programı vasıtasıyla entegre bir bütün haline getirilmesi ve interaktif yapısı ile video oyunlarının, geleneksel eser türlerinden ayrıldığı belirtilmiştir. Sonuç olarak video oyunlarına yönelik yeni bir eser kategorisinin ve hususi hükümlerin ihdas edilebileceği, oyunların teknik karmaşık yapısı baz alınarak bu hükümlerin meydana getirilmesi gerektiği, ayrıca oyunlara yapılan yatırımların hükümlerin düzenlenmesinde dikkate alınabileceği, geliştiricilerin ve yatırımcıların bu şekilde gereken korumadan yararlanabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Video game is one of the modern entertainment products, which are made after long efforts. Games are developed after intellectual work. Law of Intellectual and Artistic Works provides protection for the products, which are created as a consequence of intellectual effort. Thus, Law of Intellectual and Artistic Works is important for video game's protection. The provisions, which directly protect video games as a whole within the scope of Intellectual and Artistic Works Law, have not been regulated. Various opinions have been put forward in the doctrine to protect the games under current system. In this context, video games can be considered as databases, computer programs or cinematographic works. In this dissertation, video games have been examined in terms of types of work mentioned above, under the Intellectual and Artistic Works Law and advantages/disadvantages of related protection regimes have been analysed with regard to video games. Besides, some special technical issues upon video games have been examined from the legal point of view. In video games, various types of elements, such as text, image, and voice are integrated into the whole by means of computer program. These elements can be qualified as work. Video games are also interactive. In this respect, video games differ from other traditional works. As a result, protection for video games in Turkish Intellectual and Artistic Works Code can be provided through a new type of work and new provisions. Complex nature of the games and the significant investments into game development should be considered to regulate these provisions. In addition, developers and investors should be protected under these rules.