Küreselleşme sürecinde kent ekonomileri; Muğla örneği
Urban economies in the globalization process: The case of Muğla
- Tez No: 495838
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küreselleşme günümüzde üzerinde durulan konuların başında gelmektedir. Küreselleşmeyle birlikte gerek Ekonomik Entegrasyonlar gerekse bölgesel farklılıklar ortaya çıkmıştır.Küreselleşme kentlerde de değişimler meydana getirmiştir.Bazı kentler küreselleşme sürecinde büyük bir değişime uğramış ve büyük bir ekonomik güce sahip olmuşlardır,bazı kentler ise çok büyük bir güce sahip olmamakla birlikte bu sürecin kaymağını almayı başarmışlardır. Bu çalışmanın temel amacı küreselleşme ve bu süreç içerisinde kentlerin ekonomik değişimini ve gelişimini gözlemlemektir.Çalışma sonucunda hem güçlü ekonomik kentler hem de Türkiye'de bulunan bazı kentler analiz edilecektir.Son olarak da Muğla üzerinde kapsamlı bir araştırma yapılacak olup kentin yıllar içindeki değişimi verilerle test edilecektir. Bu çalışmada öncelikle Küreselleşme ve evrimsel gelişimi üzerinde durulacak sonra kent tarihi ve kentleşme hakkında bazı önemli isimlerin teorileri ortaya konacaktır.Son aşamada ise Muğla ilinin ekonomisi üzerinde araştırma yapılacaktır.Kentin küreselleşme sürecinde nasıl bir gelişme kat ettiği ve bu süreçten nasıl daha kazançlı çıkabileceği analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization is come at the beginning of the issues that are currently being addressed.With globalization both Economic Integration and regional differences have emerged.Globalization has also brought changes in cities.Some cities have undergone a great transformation in the process of globalization and have gained a great economic power, while some cities have been able to take advantage of even not having a great deal of strength. The main objective of this study is to observe the economic globalization and changes in the process and development of the city.Both strong economic cities and some cities in Turkey will be analysed result of the study. Finally, a comprehensive research on Mugla will be conducted and the change in the city over the years will be tested. In this work, firstly the globalization and evolutionary development will be emphasized and then the theories of some important names about urban history and urbanization will be revealed. In the last stage, research will be done on the economy of Muğla.It will be analyzed how the city has progressed in the globalization process and how it can gain more from this process.