2008 küresel finans krizi sonrası oluşan döviz kuru riskinin hisse senetleri piyasalarıyla ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between stock-exchange market and exchange rate risk caused as a result of 2008 global financial crisis: The case of Turkey
- Tez No: 495839
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
2007 yılında başlayan fakat 2008 yılının son aylarında tam anlamıyla gün yüzüne çıkan Küresel Kriz, Amerika başta olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Küresel Kriz sebebiyle ülke ekonomileri olumsuz yönde etkilenmiş, büyüme oranlarında düşüş, işsizlikte artış, borsalarda kayıplar şeklinde olumsuz etkileri görülmüştür. Özellikle cari açığı yüksek olan ve bu cari açığı portföy yatırımlarıyla karşılayan ülkeler döviz kuru riski ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu çalışmada da Türkiye örneği ile kur riski sorunuyla karşılaşan ülke borsalarında, hisse senetleri ile döviz kuru değişimleri arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The global crisis that started in 2007 but literally came to light in the last months of 2008, exercised control over the world especially in USA. Country economies were adversely affected by the global crisis like decrease in stock exchanges, rise in unemployment, and decline in growth rate. Particularly many countries with a high current account deficit, and financed this with portfolio investments, are confronted by exchange rate risk. In this study, the relationship between stock-exchange market and change of exchange rate risk has been examined in stock market that is confronted in some countries like Turkey.