Türk Ceza Kanunu'nda hükûmete karşı suç
Crime against the government under the Turkish Penal Code
- Tez No: 495846
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Devletin; varlığı, devamlılığı, unsurları, menfaatleri ve fonksiyonları, devlete karşı suçlar ile korunmaktadır. Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesinde düzenlenen“Hükûmete Karşı Suç”ile de yürütmeye ilişkin siyasi iktidar fonksiyonu ve Anayasa hükümleri gereğince yürütme fonksiyonunu icra eden organ korunmaktadır. Suçun koruduğu hukuksal değerin önemi nedeniyle, suçun kanuni tanımı bakımından bir kısım özellikli durumların varlığı göze çarpmaktadır. Suçun kanuni tanımında yer alan“cebir ve şiddet kullanarak”ve“teşebbüs eden”ibarelerinin anlamının tespiti ise suç tipinin anlaşılması bakımından en mühim meselelerdir. Ayrıca Hükûmete Karşı Suç, koruduğu hukuksal değer nedeniyle başta siyaset bilimi, genel kamu hukuku ve anayasa hukuku olmak üzere ceza hukuku dışındaki alanlarla sıkı bir biçimde ilgili bulunmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızda öncelikle; suçla ilgili kavramlara, tarihsel gelişime, suçun sistematik yerine, adlandırılmasına, suçun mukayeseli hukuktaki görünümüne, suç tipinin varlığının yerindeliğine ve direnme hakkı ile siyasal suç kavramlarına değinilmiştir. İkinci olarak, Hükûmete Karşı Suç, suç inceleme sistematiği çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak ise, suçun özel görünüş biçimleri ve yaptırım ile muhakeme usulü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence, continuity, constitutive elements, benefits and functions of the state are protected by provisions concerning crimes against the state.“Crime Against the Government”as regulated under Article 312 of the Turkish Criminal Code protects the executive branch as necessitated by its political function as the government and by constitutional provisions. Due to the importance of the legal value protected by the regulation of this crime, the legal definition of the crime contains certain special features. The determination of the meanings of the terms“by use of violence or force”and“attempt”is critical in understanding this crime. Additionally, Crime Against the Government has a strong connection with fields outside criminal law, mainly political science, general public law and constitutional law, due to the legal value protected by the regulation of this crime. In the first of the three sections constituting this work, the terms relating to this crime, historical developments regarding the crime, the systematic placement of the crime, the name used for the crime, the corresponding provisions under comparative law, the necessity of the existence of this crime and the right to resist and the concept of political crimes are discussed. In the second section, the Crime Against the Government has been studied in detail under the criminal review methodology. Finally, the special appearances of the crime and the stipulated sanction are discussed.