Sanal takımlarda takım güçlendirme, iş süreci iyileştirme, iç ve dış müşteri memnuniyeti ilişkileri ve bir araştırma
Interactions among team empowerment, business processimprovement, internal and external customer satisfaction in virtual teams: A research
  1. Tez No: 495857
  2. Yazar: BAŞAK MELEK BERBEROĞLUGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Günümüz iş dünyasında takımlar büyük önem taşımaktadır. Faaliyet gösteren takımların hemen hepsi amaçlarına ulaşmak için aracı teknolojilerden faydalanmakta ister eş konumlu olsun ister birbirinden çok uzakta stratejik lokasyonlara konumlanmış üyelerden oluşsun bir veya birden fazla aracı teknolojiden iş birliği sürecinde faydalanılmaktadır. Bugün hiçbir takım sanal olmayan takım olarak etiketlenememektedir. Çünkü dinamik, piyasaya hızlı tepki veren ve rekabetçi takımlar değişken koşullarda başarılı olabilmek için teknolojinin aracılığına gereksinim duymaktadır. Bütün takımların az veya çok sanal takım olduğundan yola çıkıldığında konunun önemi de ortaya konulmuş olmaktadır. Sürekli kendini yenileyen, farklı projeleri eş zamanlı olarak gerçekleştiren sanal takımlar rekabet edebilmekte, takım güçlendirme sanal takımların esnekliğini sağlamakta, sürekli öğrenmeye, iş süreci iyileştirmeye katkıda bulunmaktadır. Tüm bu özellikler de iç müşteri yani sanal takım üyelerinin memnuniyetini doğurmakta, nihai hedeflerden belki de en önemlisi olan dış müşteri memnuniyetini de beraberinde getirmektedir. Sanal takımlarda, takım güçlendirme, iş süreci iyileştirme, iç müşteri memnuniyeti ve dış müşteri memnuniyeti ilişkilerinin belirlenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bütün bu değişkenlerin etkileşimlerini incelemesi, araştırmayı kapsamlı ve özgün kılmaktadır. Tüm araştırma değişkenleri bugün faaliyet gösteren organizasyonların başarılarını belirleyen alt başlıklar olup, bu değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek kritik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Teams are of great significance in the contemporary business world. Almost all operating teams make use of one or more intermediary technologies in coordination process to reach their objectives irrespective of whether they are composed of members that are strategically located near or miles apart. Today no team could be tagged non-virtual because technology mediation is a vital requirement for dynamic and competitive teams to respond quickly to the market and be successful in changing situations. The importance of the subject is further made apparent given the fact that all teams are more or less virtual. Virtual teams that constantly renew themselves and handle simultaneous projects are able to compete well. Team empowerment provides virtual teams the flexibility they need and adds to continuous learning and improvement in work processes. All these qualities in turn increase satisfaction level of internal customers, members of the virtual team, eventually lending themselves to meeting external customer needs, perhaps one of the most important objectives. The aim of this research is to determine the interactions among team empowerment, business process improvement, and internal and external customer satisfaction in virtual teams. Inspection of the interactions among all these variables makes the study comprehensive and original. All variables in the study comprise the subheadings that are effective for all operating organizations to prosper, and as such determining their interactions are of critical importance.