Marcel Mauss'un armağan ekonomisinden Derrida'nın misafirperverliğine göç sorunu
Migration problem from Marcel Mauss's gift economy to Derrida's hospitality
  1. Tez No: 495873
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada misafirperverlik ve göç kavramı sembolik olarak armağan verme ilişkisi içerisinde incelenmiştir. Armağan verme ilişkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için ise arkaik toplumlardan başlanarak günümüze kadar armağanın nasıl bir gelişim içerisinde ele alındığı üzerinde durulmuştur. Çalışmada günümüzün göçmenlik sorununa kadar uzanan ev - ev sahibi ve misafirperverlik ilişkisine armağan çerçevesinde yer verilerek, yabancıyı ağırlamak onu davet etmek, misafirperver olmak temaları üzerinden göç sonrasında egemen devletler ve toplumları tarafından misafirperverlik tutumları anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada medyanın göçmen ve mülteci temsillerini ele alış biçimine yer verilerek yerel halkın zihninde bahsedilen gruplarla ilgili nasıl bir algı yaratıldığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work examines the hospitality and the concept of migration in related to symbol of presenting a gift. In order to understand presenting a gift in more details, it is underlined how it is considered from archaic societies to our modern times. This work explains the home land owner and hospitality relationship in the frame of presenting a gift and our today's problem migration, inviting the helpless foreigners in the name of being hospitable and the attitude of dominant states and its citizens to the refugees. Additionally this works emphasizes the role of media by the way it reflects this issue and how it manipulates the minds of people about the group of migration.