Avrupa Birliği'nin aile politikaları: Aday ülke Türkiye ve örnek üye ülkeler karşılaştırması
The European Union's family policies: The comparasion of candidate country Turkey and examples from member countries
  1. Tez No: 495899
  2. Yazar: ELİF PİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN OKTAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Aile kurumu yüzyıllar boyunca toplumun mihenk taşı olarak görülmüş, siyasal, ekonomik ve sosyal gelişmelerin etkisiyle tarrihsel süreçte bazı değişimler geçirmiştir. Ailelere yönelik destekleyici ve koruyucu önlemler alan devletlerin, doğurganlığın arttırılması, istihdam oranının yükseltilmesi, yoksulluğun azaltılması, geleneksel aile yapısının devam ettirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi gibi bazı hedefleri olduğu görülmektedir. Çalışmada farklı aile politikaları yürüten ve Avrupa Birliği'ne üye Fransa, İsveç, İngiltere, İtalya ve aday ülke Türkiye'de aileye yönelik düzenlemeler karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Bir taraftan bu ülkelerde uygulanan politikaların benzer ve farklı yönleri üzerinde durulurken, diğer taraftan Avrupa Birliği'nin aile politikalarına yönelik düzenlemelerinin, üye ülkelerin mevcut durumlarında ne derece etkili olduğu ve Birlik düzeyinde ortak bir aile politikasından söz edilip edilemeyeceği tartışılmaktadır. Bu bağlamda Birliğin eşgüdüm rolü üstlendiği ve ortak bir aile politikasından çok, üye ülkelerin sahip oldukları refah rejimlerine göre aile politikalarını belirledikleri görülmektedir. Üyelik sürecinde olan Türkiye de Avrupa Birliği düzenlemelerinden etkilenerek ve kendi geleneksel refah rejimine uygun olarak aile politikalarını şekillendirmektedir. Çalışma kapsamında incelenen ülkelerde aile dostu politikalar önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Existing in the society for centuries as a milestone, the family has gone through some changes due to political, economic and social developments now and then. It is observed that countries taking supportive and protective measures towards families have the aims of fostering fertility, raising employment rates, promoting gender equality and maintaining traditional family. In this study, four EU member states with different types of policies towards families, namely, France, Sweden, United Kingdom and Italy as well as EU candidate country Turkey are selected to analyze the regulations for families in a comparative way. While focusing on similarities and differences between the states, we also investigate the extent to which the European Union can affect countries' legal framework and whether there exists a common EU family policy. Within this context, it is concluded that EU has taken up the role of coordination and countries' welfare systems play an important role in forming national family policies rather than a common family policy. It is also seen that, in the process of joining EU, Turkey shapes her family polices with the effect of EU regulations and its traditional welfare system. Above all, the family-friendly policies have important place all the countries studied in this thesis