Örgütsel stres kaynakları ile örgütsel bağlılık ilişkisi: Akademisyenler üzerinde bir araştırma
Relationship between organizational stress sources and organizational commitment: A resarch on the academicians
- Tez No: 495900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AYDINLI KULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada örgütsel stres kaynakları ve bu kaynakların çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri ile ilişkileri araştırılmıştır. Öncelikle örgütlerde çalışanları etkisi altına alan bireysel ve örgütsel stres faktörleri belirlenmiş ve her bir faktörün çalışanların örgütsel bağlılıkları ile ilişkileri üzerinde durulmuştur. Bu amaçla İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesinde görev yapan akademisyenlere bir anket uygulanmış ve elde edilen bulgular değerlendirmiştir. Sonuç olarak akademisyenler üzerinde stres yaratan pek çok faktör belirlenmiş ve bu faktörlerle; duygusal bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu, normatif ve devam bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational stress sources and the relationship between these sources and organizational commitment levels of employees were investigated. Firstly, the individual and organizational stress factors influencing employees in organizations were determined and the relationship between these factors and the organizational commitment of employees were emphasized. For this reason, a survey was applied to the akademician working in a foundation university in Istanbul, and the data gained was examined. As a result, many factors that cause stress on academicians were identified and revealed that there is a significant relationship between these factors and affective commitment and there is no significant relationship between these factors and continuance and nomative commitment.