Allocation of employees to committees in uncertain environments within the general inspector's office
Genel müfettiş dairesinin belirgin olmayan çevrelerde alt kurullara çalışan ataması
  1. Tez No: 495906
  2. Yazar: AMMAR HARITH FAKHRI AL-JANABI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TOLGA PUSATLI, DOÇ. DR. JAMES LITTLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Irak'ta yozlaşma dosyalarına, genel müfettiş dairesi bakmakla yükümlüdür. Daire, bu görevini uzmanlardan oluşturduğu ekiplerle yürütür. Bu ekipler, gelen her dosyaya bakar ve öneride bulunurlar. İşin ne zaman geleceği ve ne karmaşıklıkta olacağı önceden bilinmez. Halihazırda, dosyalara atanacak ekipler ve bunların oluşturulmasında bir otomosyon bulunmamaktadır. Bunun yerine yöneticiler, çalışanların deneyimlerini göz önünde bulundurmadan atamalar yapmaktadırlar. Bu araştırmada, alternatif uygulamaların, yöneticinin kararının yerine nasıl geçebileceğini ve bunun farklı anahtar performans göstergelerine gidebileceğini simülasyonla gösterdik. Sonuçlar göstermektedir ki biten dosyalar sayısında en iyi çözüme ulaştık; buna, çalışanların esnek atanması ve son gelen ilk işleme konur şartlarıyla ulaşılmıştır. Özellikle bu başarıya, 2016 yılında gerçekte bakılan dosya oranı %57'yken buna kıyasla bizim teoride, %98'e ulaşmamız gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
The General Inspector's Office is responsible for handling corruption cases in Iraq. It does this by creating teams of experts to look into and make recommendations on each case that arrives. When the tasks arrive and what level of complexity are not known in advance. Currently, no automated system is in place for the creation of teams and allocation to cases. Instead, this is done by the manager without consider the experience levels of the employees. In this research, we show, through simulation, how several alternative work practices, replacing the manager's decision making, can lead to different Key Performance Indicators (KPI). The results show that we achieve the best solution for the number of completed cases in terms of using a flexible allocation of staff and 'last case arrival, first to process' (LIFO). In particular, for the number of completed cases we achieved in theory a 98% rate, compared to an actual 57% rate for the year of 2016.